چین بزرگترین پیشران صعود قیمت نفت شد

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402051207245/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B5%D8%B9%D9%88%D8%AF-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%B4%D8%AF

جفری کوری، مدیر جهانی تحقیقات کالای گلدمن ساکس در مصاحبه ای به شبکه سی ان بی سی گفت: نگاه منفی که در بازار نفت نسبت به روند احیای پساکرونایی چین و تقاضای این کشور برای نفت در ابتدای سال ۲۰۲۳ وجود داشت، جای خود را به دیدگاه مثبت تا پایان سال داده است. بعلاوه، تقاضا برای نفت در خارج از چین، بسیار بهتر از آنچه انتظار می رفت، بوده است و همزمان، کاهش تولید عمیق اوپک پلاس، به محدودتر شدن عرضه در بازار منجر شده است.

به گزارش ایسنا، گلدمن ساکس اعلام کرد چشم انداز تقاضای چین برای نفت و اقدامات محرک اقتصادی این کشور که بزرگترین واردکننده نفت در جهان است، بزرگترین نقش را در صعود قیمت نفت در ژوییه داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، هفته گذشته، مدیر بخش تحقیقات نفت گلدمن ساکس گفته بود که این بانک انتظار دارد با تقاضای بالایی که برای نفت وجود دارد و عرضه کمتر که به کمبود عرضه در بازار منتهی می شود، قیمتها بالاتر بروند.

تحلیلگران گلدمن ساکس برآورد کردند که تقاضای جهانی برای نفت در ژوییه، به رکورد ۱۰۲.۸ میلیون بشکه افزایش پیدا می‌کند و به دلیل تقاضای قوی، به کمبود عرضه به میزان حداکثر ۱.۸ میلیون بشکه در روز در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ و ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ منتهی می‌شود. در نتیجه، قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴، به ۹۳ دلار در هر بشکه افزایش پیدا خواهد کرد.

تحلیلگران گلدمن ساکس هفته گذشته، دورنمای تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را ارتقا داده و پیش بینی خود از هدف قیمت ۱۲ ماهه نفت برنت را همچنان ۹۳ دلار در هر بشکه، حفظ کردند.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد تدابیر محرک مالی و بازگشایی اقتصاد چین، نقش بزرگی در روند فعلی صعود قیمت نفت ایفا کرده است.

شاخصهای قیمت بازار جهانی نفت در ژوییه، بزرگترین رشد قیمت ماهانه را از ژانویه سال ۲۰۲۲ داشتند و نفت برنت دوشنبه هفته جاری به بالای ۸۵ دلار و شاخص نفت آمریکا به بیش از ۸۱ دلار در هر بشکه رسید.

وی گفت: ذخایر نفت در ژوییه احتمالا حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده که کاهش بزرگی است و پتانسیل روند صعودی بیشتر قیمتها را تقویت میکند.