چرا معاملات گواهی شمش طلا برای مردم جذاب است؟

این کارشناس بازار طلا با بیان اینکه امکان خرید سکه و واحدهای صندوق طلا نیز در بورس کالا وجود دارد، گفت: علاوه بر معاملات گواهی سپرده شمش طلا، معاملات گواهی سپرده سکه، قرارداد اختیار معامله سکه، معاملات آتی شمش طلا و صندوق های طلا نیز در بورس کالا وجود دارند و بدین ترتیب برای همه سلایق با سطح ریسک‌پذیری متفاوت در این بازار، ابزار تعریف شده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402053120292/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%B4%D9%85%D8%B4-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%AC%D8%B0%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

یک کارشناس بازار طلا معتقد است که با راه‌اندازی و رونق معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا، مردم امکان ورود به بازار طلا با سرمایه بسیار اندک را پیدا کرده‌اند و از سوی دیگر نیازی به مراجعه فیزیکی به بازار برای خرید طلا نیست و می‌توانند با اخذ کد بازار مالی بورس کالا، خرید گواهی شمش داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: گواهی سپرده شمش، حکم طلا را دارد و به مثابه طلای آب شده است؛ بنابراین حباب قیمتی سکه را ندارد. همچنین به دلیل آنکه در بازار گواهی همچون قرارداد آتی، اهرم وجود ندارد و افرادی که ریسک‌پذیری کمتری دارند نیز می‌توانند گواهی سپرده شمش را خریداری کنند.

عاطفه جعفری‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه از اسفند ماه سال گذشته معاملات گواهی سپرده شمش طلا از طریق بورس کالا به بازار معرفی شده و همه مردم می‌توانند با سرمایه اندکی (حتی در حدود ۳۰۰ هزار تومان) اقدام به خرید یک گواهی شمش معادل یک دهم گرم طلا و بالاتر کنند؛ برای تحویل شمش طلای یک کیلوگرمی نیز باید ۱۱ هزار گواهی سپرده در اختیار داشته باشند.

وی ادامه داد: در مقابل اما در بورس، این ریسک بطور کامل از بین رفته و افراد با اطمینان کامل، گواهی سپرده‌ای را خریداری می‌کنند که طلایی با همان عیار قید شده را نمایندگی می‌کند. در حقیقت طلای معامله شده در بورس کالا تحت آزمایش قرار می‌گیرد و در خزانه بانک‌ها نگهداری می‌شود؛ از این رو خیال خریداران در معاملات محصول ارزشمندی چون طلا بطور کامل راحت است.

امکان خرید طلا و واحدهای صندوق طلا از بورس کالا

جعفری‌مقدم تصریح کرد: دسترسی آسان به این معاملات که امکان خرید و فروش برخط را نیز فراهم کرده و همچنین اطمینان خریدار از کیفیت و عیار طلای خریداری شده از مزایای اصلی بورس کالا به شمار می‌رود؛ چراکه در بازار طلا معمولا تقلبی بودن یک ریسک بزرگ محسوب می‌شود و خریدار نمی‌تواند اطمینان حاصل کند که آنچه خریداری کرده، طلای واقعی با همان عیار اعلام شده است یا خیر.

کارشناس بازار طلای کشور افزود: اینکه امکان سرمایه‌گذاری با هر میزان نقدینگی از این طریق فراهم شده موضوع جذابی است که در صورت آشنایی عموم مردم با اقبال بیشتری مواجه می‌شود. بورس کالا عامل شفافیت است؛ از همین روی، به دلیل عرضه شمش طلا در این بازار، علاوه بر اینکه ریسک خرید را کاهش داده، شفافیت در بازار طلا را نیز افزایش می‌دهد.