پیشرفت ۴۰ درصدی طرح جهاد آبرسانی

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو، عملیات آبرسانی به روستاهای فاقد آب شرب بهداشتی و پایدار در سطح ملی ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و از ۱۰هزار و ۸۳۹ کیلومتر خط انتقال و ۱۰ هزار و ۹۸ کیلومتر شبکه توزیعی که باید برای تکمیل فاز اول این طرح اجرا شود، تا کنون اجرای ۳۰۰۱ کیلومتر خط انتقال و ۲۶۲۴ کیلومتر شبکه توزیع نهایی شده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402042314745/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%DB%B4%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%A2%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C

همچنین از ۱۰هزارو ۸۳۹ کیلومتر خط انتقال و ۱۰ هزار و ۹۸ کیلومتر شبکه توزیعی که باید برای تکمیل فاز اول این طرح اجرا شود، تا کنون اجرای ۳۰۰۱ کیلومتر خط انتقال و ۲۶۲۴ کیلومتر شبکه توزیع نهایی شده است.

به طور کلی و در فاز اول اجرای این طرح باید ۵۴۰۶ لیتر بر ثانیه آب برای روستاهای هدف تأمین شود که تا هم اکنون عملیات تأمین ۱۱۸۷ لیتر بر ثانیه آب به پایان رسیده است.

در این بین استان سیستان و بلوچستان با ۱۷۵۱ روستا بیشترین تعداد روستاهای هدف را به خود اختصاص داده است. بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد در حال حاضر آبرسانی به چیزی حدود ۳۰۰۰ روستا از ۱۰ هزار روستای فاز اول نهایی شده و عملیات آبرسانی به دیگر روستاها نیز با سرعت و قدرت در حال اجرا است.

به گزارش ایسنا، از جمله طرح‌های ملی و مهم وزارت نیرو در حوزه تأمین آب پایدار برای مناطق محروم در ۳۱ استان کشور باید به طرح جهاد آبرسانی اشاره کرد، پروژه‌ای چهار ساله که از ابتدای سال ۱۴۰۱ وارد فاز عملیاتی شد و در کمتر از ۱۵ ماه ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.

شایان ذکر است؛ با اجرای کامل این طرح، شاخص برخورداری از آب شرب روستایی کشور از ۸۰ درصد به ۹۰ درصد ارتقا می‌یابد.

همچنین اجرای پروژه‌های آبرسانی به روستاهای هدف در استان‌های مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، قم، فارس، ایلام و آذربایجان شرقی بیش از ۶۰ درصد و آبرسانی به روستاهای هدف در استان‌های دیگری مانند یزد، همدان، لرستان، سمنان، خراسان جنوبی و بوشهر نیز با پیشرفت ۵۰ درصدی همراه است.

اگرچه هدف‌گذاری ابتدایی این پروژه آبرسانی به ۱۰ هزار روستای دارای تنش آبی بود، اما به دنبال سرعت بالای اجرای پروژه‌ها در یک سال نخست و با نظر مثبت هیأت دولت تعداد روستاهای هدف این پروژه به ۱۶ هزار روستا افزایش یافت.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها عملیات آبرسانی به روستاهای هدف در دو استان زنجان و البرز بیش از ۹۴ درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی می‌شود ظرف ماه‌های آینده تمامی پروژه‌های آبرسانی به روستاهای این دو استان تکمیل شود.