پتروچاینا مشتری نفت ونزوئلا شد

پتروچاینا در پی معافیت نفتی چند ماه قبل آمریکا، یک محموله نفت مِری (Merey) ونزوئلا را برای استفاده در پالایشگاه عظیم خود خریداری می کند.

پتروچاینا، نفت سنگین ونزوئلا را در پالایشگاه جدید گوانگ دونگ خود استفاده خواهد کرد. شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا هم در این پالایشگاه، شریک بود. انتظار می رفت گرید نفتی مِری، نیمی از خوراک این پالایشگاه را تامین کند اما پتروچاینا، در سال ۲۰۱۹ به دلیل مشکلات مالی شدید شرکت PDVSA، این شرکت را از شراکت خود حذف کرد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1403010401378/%D9%BE%D8%AA%D8%B1%D9%88%DA%86%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%A7-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D9%88%D9%86%D8%B2%D9%88%D8%A6%D9%84%D8%A7-%D8%B4%D8%AF

آمریکا که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹، تحریم‌های نفتی را علیه ونزوئلا اعمال کرد، در اکتبر مجوزی را صادر کرد که به شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا اجازه داد صادرات نفت را به برخی از مشتریان ثابت خود از سرگرفته، تخفیف‌های قیمتی را کاهش دهد. شرکت‌های بازرگانی جهانی که اجازه نداشتند با این شرکت تجارت کنند، نخستین خریداران این محموله‌ها بودند و واردات محصولات را برای تامین تقاضای داخلی برای سوخت، فراهم کردند.

به گزارش ایسنا، داده های رصد کشتی و اظهارات منابع آگاه نشان می دهد یک محموله نفت مِری ونزوئلا قرار است روز شنبه به چین رسیده و به شرکت دولتی پتروچاینا تحویل داده شود.

منابع بازرگانی آگاه به بلومبرگ گفتند: گرید نفتی مِری در حال حاضر با تخفیف حدود ۱۰ دلار در هر بشکه نسبت به نفت برنت، فروخته می شود.

از زمان راه اندازی این پالایشگاه عظیم، پتروچاینا نفت سنگین را از کانادا، اکوادور و کلمبیا خریداری کرده تا جایگزین نفتی شود که قرار بود از ونزوئلا وارد کند. با این حال، تسهیل تحریم‌های آمریکا، به پتروچاینا این فرصت را فراهم کرد تا نفت مِری را به قیمت ارزان تر از نفت برنت خریداری کند.

منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: اما اگر تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا احیا شود، پتروچاینا بعید است به خرید نفت ونزوئلا ادامه دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، رویترز در دسامبر به نقل از منابع تجاری گزارش کرد غول نفت و مواد شیمیایی دولتی «ساینوکم» چین هم یک محموله نفت خام ونزوئلا را بدون ترس از تحریم‌های ثانویه خریداری کرد زیرا شرکت‌های دولتی چین به دنبال خرید نفت ارزان‌تر این کشور بودند.