وزیر فرهنگ مجارستان: ایران گهواره تمدن است/ خاندوزی: ایران هیچ محدودیتی در توسعه همکاری ندارد

وی ایران را گهواره تمدن خواند و گفت: کتاب خیام را در مجارستان چاپ کرده است.

به گفته وی، مشکلات و موانع بانکی همچنین برای تجار ایرانی نیز مشکل ساز شده و رفع این موضوع نیازمند همکاری دولت مجارستان است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، وزیر اقتصاد کشورمان در دیدار با وزیر فرهنگ مجارستان ضمن ابراز رضایت از سفر به مجارستان و توافقات صورت گرفته، از این کشور برای همکاری با ایران در خصوص خروج اتباع ایرانی از اوکراین پس از جنگ اوکراین و روسیه تشکر کرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به عملکرد مناسب ایران در حوزه علم و فناوری خصوصاً دارو بر آمادگی شرکت‌های ایرانی برای صادرات دارو و سرمایه‌گذاری مشترک تاکید کرد، چراکه قیمت محصولات ایرانی پایین‌تر از رقبای خارجی است.

وی همچنین درباره همکاری‌های دو کشور در زمینه فناوری اعلام آمادگی و تاکید کرد که در دیدار با مقامات ارشد دولت پیگیر رفع مشکلات بانکی ایرانیان خواهد شد.

یانوش چاک با اشاره به سابقه تاریخی مجارستان، از میزبانی این کشور از تعداد قابل توجهی دانشجویان ایرانی ابراز خشنودی کرد و ابزار امیدواری کرد تعداد دانشجویان مجار در ایران افزایش یابد چراکه تبادل دانشجو سبب تقویت و تعمیق همکاری‌های دو کشور خواهد شد.

وزیر فرهنگ مجارستان با گرامیداشت حافظ شاعر شهیر ایرانی از صدور لوح یادبود حافظ در مجارستان خبر داد و برای برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی در این کشور اعلام آمادگی کرد.

وی از ارسال شرایط بورسیه متناظر دانشجویان دو کشور از سوی ایران به مجارستان طی هفته قبل خبر داد.

«یانوش چاک» وزیر فرهنگ مجارستان هم در این دیدار ضمن خوشامدگویی به وزیر اقتصاد ایران بابت سفر به بوداپست با اشاره به روابط دیرینه دو کشور خواستار همکاری در زمینه‌های مشترک شد.

خاندوزی که برای شرکت در سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و مجارستان به بوداپست سفر کرده است، یکی از برنامه‌های دولت ایران را حل مشکلات ایرانیان مقیم در خارج خواند و با اشاره به اینکه نیمی از ایرانیان مقیم مجارستان را دانشجویان تشکیل می‌دهند، خواستار کمک دولت این کشور برای رفع مشکلات آنها خصوصاً مشکلات بانکی شد.

خاندوزی از پیشرفت چشمگیر ایران در حوزه فناوری و دانش بنیان طی سال‌های اخیر سخن گفت و افزود: امروز ایران سطح بالایی از تولیدات فناوری در حوزه‌های نانو و بیوتکنولوژی دارد و ایران تمایل دارد در این زمینه با مجارستان که در حوزه صنعت پیشرفته است همکاری کند.

وزیر اقتصاد با اشاره به اعتماد متقابل دو کشور خواستار همکاری در زمینه‌های مشترک اقتصادی، سیاسی و فرهنگی شد.

وزیر فرهنگ مجارستان: ایران گهواره تمدن است/ خاندوزی: ایران هیچ محدودیتی در توسعه همکاری ندارد


منبع: https://www.irna.ir/news/84945938/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%DB%8C%DA%86

خاندوزی بیان کرد: ایران هیچ محدودیتی در ارتقای روابط با مجارستان ندارد و دولت جدید بر این موضوع تاکید دارد.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری