وزیر اقتصاد: مهم‌ترین امتیاز منطقه آزاد معافیت مالیاتی آنهاست

در این نشست  احسان خاندوزی در پاسخ به سخنان نمایندگان مجلس گفت: جذابیت‌ها و امتیازات مناطق آزاد را با مالیات بر ارزش افزوده از بین بردیم.

وی با اشاره به مکلف شدن دولت برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مطابق قانون، خاطرنشان کرد: نظر کارشناسی ما این است که مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشند، چرا که اساسا مهم‌ترین امتیاز منطقه آزاد، معافیت مالیاتی این مناطق است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84844082/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تکلیف به دولت برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سبب زائل شدن جذابیت‌ها و امتیازات این مناطق شده و شرایط را برای فعالان اقتصادی نامناسب کرده است.

خاندوزی: مناطق آزاد تجاری نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشند

همچنین نمایندگان عضو این فراکسیون تاکید کردند، اگر قرار است جایگاه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد زیر مجموعه وزارت اقتصاد باشد باید به یکی از معاونت های وزارت تبدیل و تمامی امور به این ساختار منتقل شود و اگر هم بنا نیست چنین حکمی عملی شود؛ این حوزه‌ باید به ریاست جمهوری منتقل شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نشست مشترک فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این وزارتخانه برگزار شد و نمایندگان در این جلسه خواستار نظارت کامل وزیر اقتصاد بر امور و عملکرد مناطق آزاد شدند.

خاندوزی در این نشست تأکید کرد: ما به هیچ وجه موافق نبوده و نیستیم که معافیت‌های این مناطق کاهش پیدا کند، درحالی که همه دنیا به سمت جذاب تر کردن مناطق آزاد حرکت می‌کنند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس افزود: پیگیر هستیم کارگروه تدوین آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده تشکیل و قواعد لازم در این مورد پیش بینی شود تا بتوان از ظرفیت این ماده قانونی به نفع تولید کالا و خدمات در مناطق آزاد بهره مند شد. 

یکی دیگر از مطالبات این فراکسیون که معطوف به مباحث تقنینی می‌شد، اصلاح قانون مربوط به حذف مالیات ارزش افزوده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود. همچنین اعضای فراکسیون خواستار هم جهت کردن مدیریت برای اداره بهینه مناطق و تبدیل این مناطق به سکوی صادرات و ارتقای جایگاه آنها در اقتصاد ملی شدند. 

وی همچنین تاکید کرد که وزیر امور اقتصادی و دارایی باید طبق قانون بر فعالیت دبیرخانه مناطق آزاد نظارت و در برابر مجلس پاسخگو باشد.

معصومه پاشائی بهرام رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در این نشست، اجرای حکم ماده ۱۴ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد را مورد تاکید قرار داد و گفت: در مناطق آزاد نباید قائل به ثبت سفارش بود بلکه در این مناطق واردات کالا صرفا باید در هنگام ورود به مناطق آزاد در گمرک ثبت آماری شود که متاسفانه چند سالی است این ظرفیت قانونی معطل مانده است.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری