نحوه اخذ مالیات در کشور شفاف شود

وی درباه دیپلماسی اقتصادی به عنوان موضوع دیگر نشست عنوان کرد: مجلس در تلاش است تا بر اساس مصوبات خود، پیام پویایی اقتصاد کشور را به دنیا ارسال کند و در تعامل با کشورهای همسایه این موضوع را دولت نشان داده است.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرار مالیاتی در برخی مجموعه‌ها افزود: در سال گذشته ۴۰ درصد مالیات از بنگاه‌های بزرگ کشور مانند شرکت‌های فولاد و پتروشیمی‌ها اخذ شده، ۱۰ درصد مالیات مربوط به مالیات حقوق بوده و ۶ درصد مالیات شامل مالیات مشاغل است که نسبت به برخی مشاغل حساسیت وجود دارد. زیرا اعداد و ارقامی که اعلام کردند، قابل دفاع نبود و باید اصلاح شود.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی کشورهای همسایه در ایران  در یک سال گذشته، گفت: رقم تحقق ۴.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشور بسیار قابل توجه است. هرچند انتظار داریم با توجه به ظرفیت‌های موجود، این میزان روبه رشد باشد. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: بنابر گزارشی که وزارت اقتصاد و امور مالیاتی ارایه داد، در سال گذشته میانگین دریافت مالیات از یک طلافروشی۶.۷ میلیون تومان و از هر آهن فروشی ۱۲.۲ میلیون تومان بوده است که این مسئله با توجه به شناختی که از این اصناف داریم، قابل تامل بوده و باید در خصوص آنها تجدید نظر شود. 


منبع: https://www.irna.ir/news/84868755/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%B0-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%B4%D9%81%D8%A7%D9%81-%D8%B4%D9%88%D8%AF

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حجت الاسلام نصرالله پژمان فر درباره نشست روز یکشنبه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی که با حضور احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد، به خبرنگاران گفت: در نشست امروز موضوع مالیات و روش‌های اخذ مالیات مطرح شد. چرا که در اخذ مالیات بر اساس رویکرد ممیز محوری پیش رفته‌ایم و  بخش قابل توجهی از مسیر مالیاتی کشور شفاف نیست تا نتوانیم آن چیزی که واقع شده را پیگیری کنیم.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری