قول روسیه برای رونمایی توافق جدید اوپک پلاس

هنوز معلوم نیست که چه پارامترهایی قرار است اعلام شوند و دفتر نواک از اظهار نظر در این باره، خودداری کرد.

پوتین در یک جلسه دولتی از نواک که دیپلمات نفتی روسیه در گروه اوپک پلاس است، پرسید که آیا با شرکای اوپک پلاس برای کاهش عرضه نفت به بازارهای جهانی به توافق رسیده است؟ نواک پاسخ داد: توافق کردیم اما پارامترهای اصلی را هفته آینده، به صورت عمومی اعلام خواهیم کرد.

اوپک و متحدانش شامل روسیه، از اواخر سال ۲۰۲۲ با هدف تقویت قیمت نفت، محدود کردن عرضه را آغاز کردند و در ژوئن، محدودیت عرضه را تا پایان سال ۲۰۲۴ تمدید کردند. روسیه به طور جداگانه اعلام کرد که صادرات نفت خود را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود پنج درصد از تولید خود در اوت و ۳۰۰ هزار بشکه در روز در سپتامبر، کاهش خواهد داد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402061006525/%D9%82%D9%88%D9%84-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D9%BE%DA%A9-%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3

بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت برنت در ژوئیه، ۱۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که بزرگترین افزایش ماهانه از ژانویه سال ۲۰۲۲ تاکنون بوده است. قیمت نفت برنت اکنون به بالای ۸۶ دلار در هر بشکه رسیده است.

نواک روز چهارشنبه گفته بود که روسیه ممکن است این کاهش را در اکتبر تمدید کند اما هنوز برای گفتن قطعی، زود است.

تحلیلگران انتظار دارند که عربستان سعودی در اکتبر، برای سومین ماه متوالی، کاهش داوطلبانه تولید نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز را تمدید کند و به محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس بیافزاید. ریاض در ابتدای اوت، این کاهش داوطلبانه را برای سپتامبر تمدید کرد و وزارت انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که ممکن است این کاهش، تمدید شده یا تمدید و افزایش بیشتری پیدا کند.

به گزارش ایسنا، روسیه که دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است، به همراه عربستان سعودی، تولید و صادرات نفت خود را کاهش داده است که علاوه بر کاهش توافق شده تحت توافق اوپک پلاس بوده است. بنابراین، سیگنال اخیر از سوی مسکو، نشان می دهد که هر دو کشور ممکن است این کاهش تولید داوطلبانه را در اکتبر هم تمدید کنند.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که روسیه با شرکای خود در اوپک پلاس برای کاهش صادرات نفت به توافق رسیده است و هفته آینده، پارامترهای اصلی جدید را اعلام خواهد کرد.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری