فضای مجازی فرصتی برای گسترش عدالت در کشور است

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: فضای مجازی فرصتی است برای گسترش عدالت در کشور و اگر به درستی از آن استفاده شود، آثار و برکاتش در زندگی مردم قابل مشاهده خواهد بود.

وی با بیان این که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در حال کار بر روی این مدل کسب و کار به دلیل میزان جذابیت آن برای کشور هستند، گفت: انشاالله بتوانیم با همگرایی در این حوزه با گسترش عدالت در کشور امکان خوداشتغالی و کاهش افراد تحت پوشش را در کشور به ارمغان ‌آوریم.

وی با اشاره به فرصت های ایجاد شده توسط فضای مجازی برای ایجاد آینده ای بهتر افزود: یکی از مهمترین فرصت های این فضا، تاثیر آن بر گسترش عدالت است. برای گسترش عدالت در نظام سنتی محدودیت هایی همچون محدودیت مکانی وجود داشت که با توسعه فضای مجازی فرصت توسعه عدالت در جامعه در بسیاری از حوزه ها مانند آموزش فراهم شده و می توان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی، آموزش با کیفیت را در دور دست ترین مناطق کشور فراهم کرده و با بهره مندی از ابزار هوش مصنوعی می توان مباحث مهارت آموزی و یادگیری را توسعه دارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی افزود: باید این فرصت را در کشور برای ظرفیت سازی و عرضه توانمندی افراد ایجاد کنیم.

 آقامیری با تاکید بر این که مشاغل جدیدی که نیاز به حضور فیزیکی ندارد با توسعه فضای مجازی ایجاد شده است، افزود: تقریبا ده سال می شود که مدل جدیدی از اشتغال که آزادکاری نامیده می شود مطرح شده که البته در کشور ما هنوز رشد متناسب با دنیا را نداشته است اما ظرفیت آن وجود دارد و بهترین بستر هم استفاده از ظرفیت کمیته امداد است.

 آقامیری تاکید کرد: در حوزه عرضه نیز فضای مجازی می تواند تا حدی عدالت ایجاد کند و چرا که قدرت عرضه با استفاده از سکوهای برخط ارتقا یافته و امروز مردم می توانند از دورترین نقاط کشور خرید و فروش کالا داشته باشند.
وی با بیان این که در حوزه های سرگرمی، کسب و کارها، مشاوره و خدمات نیز ظرفیت توسعه عدالت و بسط آن در جامعه برای دسترسی بهتر و برابرتر افراد به خدمات وجود دارد، اظهار داشت: در مورد بسیاری از افرادی که تحت پوشش خدمات اجتماعی هستند بحث توانمندی مطرح است که فضای مجازی این امکان را ایجاد می کند تا قابلیت ها و توانمندی های افراد بالفعل شده و حتی از پوشش دریافت خدمت هم خارج شوند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402103021529/%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی با اشاره به اهمیت این تحولات در دنیا گفت: در آینده ای نزدیک بحث کارکرد و ویژگی های سواد دیجیتال یا رقومی و آشنایی با فضای مجازی، از شاخص های اصلی سطح سواد خواهد بود بنابراین حتما در ده سال آینده در سطوح توانمندی نیاز به تغییر احساس شده و دسترسی به این سطح توانمندی جایگاه افراد را در سطوح جامعه تعیین خواهد کرد.

وی گفت:‌ در این مدل اشتغال، شرکت های کوچک و متوسط که برای استخدام افراد توجیه اقتصادی و کارکردی نداشتند با بهره مندی از فناوری نسبت به اشتغال افراد به صورت پروژه ای و با توجه به میزان مهارت افراد اقدام کردند که با توجه به این که محل کار و آموزش آنها به صورت برخط امکان پذیر است، فرصت های درآمدی دوطرفه بسیار جذابی را ایجاد می کند.

به گزارش ایسنا، سیدمحمد امین آقامیری، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور پیش از ظهر امروز شنبه (۳۰ دی ۱۴۰۲) طی سخنانی در اولین رویداد توسعه فناوری‌های نوین کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: فضای مجازی می تواند ظرفیتی بی بدیل برای کشور ایجاد کند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، در فضای مجازی امروز بخش های مختلفی شکل گرفته و در جامعه هر فعالیتی که به شیوه سنتی انجام می شد امروز معادل مجازی آن در حال شکل گیری است.

طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی،  آقامیری اعلام کرد: براساس اطلاعات برآوردی متوسط درآمد این مدل کسب و کار برای هر فرد سالانه چند صد میلیون تخمین زده شده و در حال حاضر در دنیا بسیاری از افراد در کشورهای شرق آسیا همچون هند و حتی اروپا و آمریکا، در این حوزه فعال هستند اما در ایران هنوز به دلیل سطح خطرپذیری شرکت ها، این نوع اشتغال ها، رشد متناسب با سطح جهانی نداشته است بنابراین کمیته امداد می تواند با توجه به مسئولیت های اجتماعی اش در این حوزه ورود کرده و راهگشا باشد.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری