فرایند تولید همه آمارهای رسمی کشور بررسی و ارزیابی کیفی می‌شود

وی با بیان اینکه چنانچه کشوری تصمیم به مدرن‌سازی نظام آماری خود دارد، باید در ابتدا تولید آمارهایش را به شیوه ثبتی‌مبنا انجام دهد، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش روزافزون منابع داده‌ای جدید در تولید آمارهای رسمی، داده‌های اداری دستگاه‌های اجرایی در تولید آمارهای ثبتی‌مبنا، اهمیت بالایی دارد تا بتوان آمارهای جدید را بر اساس نیازهای روز کشور تهیه و تولید کرد.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم ایجاد و اتصال پایگاه‌های اطلاعاتی هماهنگ و یکپارچه در کشور، اظهار امیدواری کرد: در آینده‌ای نزدیک، مرکز آمار بتواند در کنار تولید و استخراج اطلاعات سرشماری ثبتی‌مبنا، سایر اطلاعات مورد نیاز کشور در حوزه‌های مسکن، اشتغال و کسب و کار را با اختصاص شناسه یکتا و همچنین اتصال همه پایگاه‌های اطلاعاتی در کشور، تهیه و تولید کند.

وی ادامه داد: انجام سرشماری ثبتی‌مبنا یک طرح ملی است که قطعاً بدون همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی، امکان اجرای موفقیت‌آمیز ندارد.

براساس این گزارش، در پایان این گردهمایی، از عملکرد آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های توانیر و پست، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و اعضای کمیته فنی کیفیت آمارهای رسمی، تقدیر شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84943056/%D9%81%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

رییس مرکز آمار بیان کرد: بر اساس این برنامه، مرکز آمار باید فرایند تولید همه آمارهای رسمی کشور را مورد بررسی و ارزیابی کیفی قرار دهد تا در صورت تایید، به هر یک از آنها «نشان کیفیت آمارهای رسمی ایران» اعطا کند.

به گزارش ایرنا از سازمان برنامه و بودجه کشور، «جواد حسین‌زاده» در نخستین گردهمایی رؤسا و دبیران کمیته آمارهای بخشی، افزود: مدرن‌سازی نظام آماری به‌خاطر ظهور منابع داده‌ای جدید و همچنین ایجاد شیوه‌های جدید تولید آمار در قرن جدید به‌ویژه از سال ٢٠١٠ میلادی، به طور جدی توسط آژانس‌های آماری دنیا دنبال شده است.

حسین‌زاده با اشاره به تدوین چارچوب مدیریت کیفیت آمارهای رسمی و ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی کشور، گفت: در ماده ٦ برنامه ملی آمار، مصوب شورای‌عالی آمار، مرکز آمار ایران با همکاری دستگاه‌های اجرایی مکلف شده است «فهرست آمارهای رسمی ایران» و «آیین‌نامه کیفیت آمارهای رسمی ایران» را تهیه و ابلاغ کند.

رییس مرکز آمار با اشاره به تهیه فهرست آمارهای رسمی برای سال‌های ١٣٩٩ و ١٤٠٠، مرجعیت مرکز آمار ایران را در تولید رشد اقتصادی و شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم)، مؤلفه مهمی در مدرن‌سازی فعالیت‌های آماری در کشور دانست و گفت: قانون آمار، تصویب و برنامه سوم آمار، تدوین شده است و با چنین مبناهایی، تبادل دو طرفه و امن داده و اطلاعات میان مرکز آمار و دستگاه‌های اجرایی برای اجرای موفقیت‌آمیز سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٤٠٥، مورد تأکید است.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری