عضویت ایران در سازمان شانگهای دسترسی به بازار هدف را گسترش می‌دهد

وی بیان کرد: توافقات با کشورهای مختلف منطقه در واقع این پیام را می‌دهد که در مبادلات تجاری باید از پول ریال استفاده کند و تقاضا برای در اختیار گرفتن ریال افزایش می‌یابد و پول ارزشمند می‌شود و امیدواریم توافقات چند جانبه مالی افزایش یابد و شاهد تقویت پول ملی کشور باشیم.

بر اساس این گزارش امروز نظام مدیریت بهره‌وری بانک‌های دولتی منطبق بر الگوی مورد تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، «عباس حسینی» در حاشیه مراسم رونمایی نظام مدیریت بهره‌وری بانک‌های دولتی درباره عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای اظهار کرد: یکی از اقدامات شایسته پیوستن ایران به این سازمان بود که این اتفاق در دولت سیزدهم محقق شد.

وی افزود: هدف دوم تقویت پرداخت‌های خرد بود تا نیازهای عمومی جامعه تامین شود و دیگر هدف تقویت اعتبارسنجی بود و در این مسیر اصلاحی چالش‌ها و دغدغه‌هایی وجود دارد.

حسینی درباره انتقال مبادلات به سمت ارزهای ملی گفت: مبادلات منطقه‌ای کمک می‌کند که تقاضا برای پول ملی کشورها افزایش می‌یابد و با افزایش تقاضا ارزش پول ملی کشور نیز تقویت می‌شود.

وی تصریح کرد: تعریف بهره‌وری این است که اثربخشی و کارایی است اثربخشی یعنی انجام کارهای درست و کارایی یعنی انجام درست کارها یعنی کار درست را از راه درست انجام دهیم.


منبع: https://www.irna.ir/news/84894529/%D8%B9%D8%B6%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D8%AF%D9%81-%D8%B1%D8%A7-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D8%AF

وی افزود: با عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای دسترسی کشور به بازارهای هدف گسترده‌تر و تسهیل می‌شود و شرایط حضور بازرگانان ایرانی در منطقه با سطح ۳ تا ۳.۵ میلیارد نفر فراهم می‌شود و این به تولید، بازاریابی، درآمدزایی و تلطیف روابط کمک می‌کند.

ذبیح‌الله اسلامی گفت: قدم اول این است که در حوزه عملکرد خود باید به درک و فهم مشترک برسیم و بهره‌وری را به‌عنوان هدف قرار دهیم و برای رسیدن به این هدف گام برداریم.

حسینی گفت: البته برخورد با مدیران بانک‌های متخلف در ماه‌های گذشته ثابت کرد که وزارتخانه اراده جدی بر انجام دارد و چنانچه بانک‌ها در اجرای بخشنامه کوتاهی کنند با آنها برخورد می‌شود و تمامی این اقدامات تحقق هدف پرداخت آسان وام خرد به متقاضیان است.

وی تصریح کرد: گستره این تعاملات به فعالیت‌های اقتصادی کمک می‌کند و در انتقال تکنولوژی و جابه‌جایی منابع پولی و منابع مالی کمک می‌کند.

هدف اعطای وام خرد تسهیل در پرداخت تسهیلات است

معاون توسعه مدیریت و برنامه وزارت اقتصاد در این مراسم تاکید کرد: بهره‌وری از مباحث اصلی و دغدغه مسوولان کشور است و در برنامه ششم توسعه، بودجه سنواتی بهره‌وری مورد تاکید قرار گرفته و کلمه کلیدی در نظام حاکمیتی است.

معاون امور بانکی وزارت اقتصاد درباره اعطای تسهیلات خرد نیز گفت: هدف‌گذاری در پرداخت تسهیلات خرد، تسهیل فرآیند پرداخت بود یا به عبارتی اولین هدف کاهش وثایق متعدد بود.

معاون امور بانکی وزارت اقتصاد با بیان اینکه عضوت در شانگهای با استقبال تجار کشور همراه بود، افزود: برنامه‌ریزی‌های اتاق بازرگانی حاکی از این است که گروه‌های مختلفی از کشورهای عضو شانگهای به ویژه روسیه، قزاقستان و سایر کشورها در حال برنامه‌ریزی برای حضور در ایران هستند.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری