ریسک نزول قیمت نفت کاهش یافت

دان استرویون، مدیر تحقیقات نفت گلدمن ساکس، ماه گذشته به شبکه سی ان بی سی گفت: این بانک انتظار دارد که قیمت نفت به دلیل تقاضای بالای و کاهش تولید منجر به کمبود شدید عرضه، بالاتر برود. گلدمن ساکس کمبود قابل توجه عرضه نفت در نیمه دوم امسال را پیش‌بینی می‌کند؛ به طوری که کمبود عرضه در سه ماهه سوم امسال با رسیدن تقاضا به بالاترین رکورد تاریخی، به حدود دو  میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، این بانک وال استریت در یادداشت جدیدی اعلام کرد که ذخایر تجاری نفت در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) در اوت، ۳۰ میلیون بشکه کمتر از پیش‌بینی قبلی تحلیلگران گلدمن ساکس بوده است.

به گفته تحلیلگران گلدمن ساکس، دلیل اصلی این عملکرد بهتر از حد انتظار، این است که بازار نفت روی کمبود قابل توجه عرضه، حساب می‌کند. برداشت بیش از حد انتظار از ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، عامل منفی که پیش از این وجود داشت و شامل بالاتر رفتن بیش از حد انتظار ذخایر بود را محدود کرده است.

گلدمن ساکس در یادداشت جدیدی اعلام کرد که برداشت بیش از حد انتظار از ذخایر نفت در اقتصادهای توسعه‌ یافته، می‌تواند ریسک کاهش قیمت نفت را محدود کند.

طبق گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) که ماه میلادی جاری منتشر شد، ذخایر جهانی نفت در ژوئن، ۱۷.۳ میلیون بشکه کاهش یافت که به دلیل کاهش ذخایر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد اگر ائتلاف اوپک پلاس سطح تولید و صادرات فعلی خود را حفظ کند، ذخایر نفت ممکن است ۲.۲ میلیون بشکه در روز در سه ماهه سوم و ۱.۲ میلیون بشکه در روز در سه ماهه چهارم کاهش پیدا کند و ریسک افزایش قیمت‌ها بالاتر برود.

ذخایر نفت در ژوئیه، برای سومین ماه متوالی کاهش یافت و ذخایر صنعتی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اکنون بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه کمتر از میانگین پنج ساله است. این آژانس خاطرنشان کرد که با ادامه کاهش عرضه توسط عربستان سعودی و روسیه تا پایان سپتامبر، توازن بازار در پاییز محدودتر خواهد شد.

قیمت نفت در اوایل معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا تحت تاثیر آمار اقتصادی مایوس کننده و انتظار سرمایه‌گذاران برای سخنرانی روز جمعه جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، کاهش پیدا کرد. بهای معاملات نفت برنت با ۲۶ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، به ۸۲ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۰ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش، به ۷۸ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060201042/%D8%B1%DB%8C%D8%B3%DA%A9-%D9%86%D8%B2%D9%88%D9%84-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%86%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری