رقم تسهیلات بانک‌ها هیچ تناسبی با نیاز صنایع و واحدهای تولیدی استان مرکزی ندارد

وی ادامه داد: رشد درآمد مالیاتی استان زیاد است به‌طوری که از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ تقریبا درآمد مالیاتی ۵ برابر شده است. مالیات عملکرد وصول شده در سال ۹۹ که ۵۳۰۰ میلیارد تومان بوده، امسال ۲۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که رقم سنگینی است و باید به این مسئله توجه شود که فشار بیش‌از اندازه به تولیدکنندگان وارد نشود.

وی در رابطه با انتقال حساب شرکت‌های بزرگ به استان نیز تصریح کرد: بسیار خوب است که این موضوع جدی گرفته شود اما خواسته‌های شرکت‌های بزرگ نیز باید برآورده شود. باید یک ساز و کار ویژه برای تشویق این شرکت‌ها پیش‌بینی شود که انگیزه پیدا کنند تا گردش مالی خود را به داخل استان بیاورند.

ایسنا/مرکزی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: رقم اعطای تسهیلات بانک‌ها هیچ تناسبی با نیاز صنایع و واحدهای تولیدی ما ندارد چراکه صنایع نیاز به سرمایه در گردش بیشتری دارند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: در سال‌های اخیر ارز ۳ هزار تومانی به یک‌باره به ۵۰ هزار تومان رسیده و تولید در این شرایط، نیازمند سرمایه در گردش بزرگی است. رقم ‌اعطای تسهیلات هیچ تناسبی با نیاز صنایع و واحدهای تولیدی ما ندارد و نیاز است تمهیداتی فراهم شود و در رابطه با این سیاست‌های انقباضی فکر اساسی شود.

وی در رابطه با شرایط سخت اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان، اظهار کرد: برای مهار تورم در سال‌های اخیر سیاست‌های انقباضی اعمال شد ولی این سیاست منجر به قفل شدن فعالیت‌های اقتصادی شده است و بسیاری از واحدهای تولیدی به شدت در زمینه تامین سرمایه در گردش خود مشکل دارند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060301779/%D8%B1%D9%82%D9%85-%D8%AA%D8%B3%D9%87%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D9%88-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C

کریمی با اشاره به مشکل فضای فیزیکی گمرک و اداره کل اموال تملیکی استان مرکزی، گفت: ما فاقد انبارهای مناسب در گمرک هستیم و اکثر واحدهای تولیدی بزرگ ما با همکاری گمرک از انبارهای خودشان به عنوان انبارهای تحت نظارت گمرک استفاده کرده‌اند که بسیار به گمرک کمک کرده است.

وی تصریح کرد: در ماده ۲۷ قانون برنامه هفتم پیش‌بینی شده که سالانه یک درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه شود و یک درصد از مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی کم شود که بسیار رویکرد مثبتی است.

علی‌اکبر کریمی، جمعه سوم شهریور در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، اظهار کرد: عملکرد خوب دولت در رشد مالیات و شناسایی مؤدیان جدید، مورد حمایت همه است اما آنچه در خصوص مالیات در کشور باید دنبال شود، کاهش مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی است که تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی از جمله آنها هستند.

کریمی با بیان این‌که در همه جهان مالیات را از مصرف‌کننده می‌گیرند نه از تولیدکننده؛ گفت: مالیات در استان مرکزی در سال‌های اخیر از چند بعد فشار زیادی را به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با پرونده‌های شفاف وارد کرده است. در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲۷ درصد عملکرد نسبت به رقم مصوبه نهادهای مالیاتی داشتیم که نشان‌دهنده فشار زیاد به فعالان اقتصادی است.