رشد ۲۰۰ درصدی صدور مجوز مشاغل خانگی در دولت سیزدهم

به گفته معاون اشتغال وزارت کار امسال از مجموع ۲۱۸ هزار مجوز صادر شده در حوزه مشاغل خانگی ۸۰ درصد متعلق به بانوان بوده و منجر به راه اندازی کسب و کار خانگی شده است.

سال گذشته مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱ اختصاص یافت و پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به دولتهای گذشته ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، رشد مجوزهای مشاغل خانگی در راستای سیاست‌های دولت مردمی مبنی بر تسهیل راه اندازی کسب و کار خانگی صورت گرفته و تلاش شده با ایجاد زیرساخت‌ها و فراهم کردن مشوق‌های لازم، متقاضیان کسب و کار خانگی در کمترین زمان ممکن مجوز خود را دریافت کنند و از تسهیلات پیش‌بینی شده مشاغل خانگی بهره‌مند شوند.

کریمی بیرانوند گفت: امسال با کمک و همکاری بانک مرکزی مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه مشاغل خانگی درنظر گرفته شده که نسبت به سال قبل از رشد ۳۵ درصدی برخوردار بوده است.

سال گذشته مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای راه اندازی مشاغل خانگی اختصاص یافت و با کمک بانک مرکزی و بانکهای عامل بیش از ۹۰ درصد تسهیلات مذکور پرداخت و برای نخستین بار ۲۹۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات جذب شد. امسال نیز طبق اعلام بانک مرکزی در صورتی که تا پایان مهر ماه ۷۰ درصد تسهیلات مشاغل خانگی جذب شود، منابع جدیدی از سوی بانک مرکزی اختصاص خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر اشتغال خانگی سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورهای توسعه یافته داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردار است. شیوه اشتغال خانگی و زنجیره اتصال تولیدات خانگی در کشورهای توسعه یافته از درون خانه‌ها و در قالب انعقاد قرارداد کار میان واحدهای بزرگ و متوسط تولیدی جریان می‌یابد.

برابر گزارش‌ها از زمان استقرار دولت سیزدهم تا پایان سال گذشته بیش از ۲۸۰ هزار فقره مجوز مشاغل خانگی صادر شده که رشد ۲۰۰ درصدی نسبت به دوره‌های قبل را نشان می‌دهد و طی این مدت زنان سهم بالایی از دریافت تسهیلات اشتغال خانگی را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته کارشناسان بازار کار راه اندازی کسب و کارهای خانگی مزایای بسیاری دارد که سرمایه گذاری اندک، هزینه پایین و بهره وری بالا از جمله این مزیت‌ها به شمار می‌رود. بر همین اساس تمرکز بر موضوع اشتغال خانگی به عنوان یکی از برنامه‌های مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه ایجاد اشتغال در دستور کار قرار گرفته است.

آنطور که وی گفته این میزان صدور مجوز نسبت به دوره مشابه قبل رشد ۲۰۰ درصدی داشته و طی این مدت ۱۶۰ هزار شغل ایجاد شده است.

بر اساس اعلام معاونت اشتغال وزارت کار امسال با همکاری بانک مرکزی مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه مشاغل خانگی درنظر گرفته شده که نسبت به سال قبل از رشد ۳۵ درصدی برخوردار بوده است.در همین راستا محمود کریمی بیرانوند – معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار از صدور ۲۸۰ هزار فقره مجوز مشاغل خانگی از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۱ خبر داده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402032919202/%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DB%B2%DB%B0%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%BA%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85علیرغم آنکه سهم مشاغل خانگی در کشور ما در حدو ۳ تا ۴ درصد پیش‌بینی می‌شود در کشورهای توسعه یافته بین ۲۰ تا ۲۳ درصد اشتغال متعلق به مشاغل خانگی است.