ذخیره‌سازی ۳.۲ میلیارد لیتری نفت‌گاز برای زمستان

وی نبود سرمایه‌گذاری در سال‌های گذشته را عامل ناترازی‌های کنونی و سال‌های اخیر در کشور دانست و گفت: البته در همه دولت‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی زحمت کشیده شده و خدمات انجام شده است، اما در دولت رئیسی این خدمات شتاب بیشتری گرفت.

اوجی افزایش سقف تولید با سرمایه‌گذاری را از اقدام‌های سازنده دولت سیزدهم برشمرد و تأکید کرد: در نبود سرمایه‌گذاری تولید افزایش نمی‌یابد و هدف تضمین امنیت انرژی محقق نمی‌شود؛ خوشبختانه طی دوران فعالیت دولت سیزدهم طرح‌های زمین‌مانده از جمله طرح فاز دوم پالایشگاه آبادان، طرح تصفیه نفت‌گاز پالایشگاه اصفهان، طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی و افزایش ۵ میلیون تنی محصولات پتروشیمی به بهره‌برداری رسیده است، این پروژه‌ها طی سالیان سال با پیشرفت ۵۰ درصدی بلاتکلیف مانده بودند که در دولت سیزدهم همگی تکمیل شدند و به بحث افزایش تولید و صادرات کمک کردند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402090906437/%D8%B0%D8%AE%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DB%B3-%DB%B2-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%84%DB%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D9%81%D8%AA-%DA%AF%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

به گزارش ایسنا، جواد اوجی امروز در همایش «تقدیر از تلاشگران سوخت‌رسانی» گفت: در سال گذشته زمستانی سخت و در ۲۳ استان کشور دمای زیر صفر درجه داشتیم، اما یک ساعت هم در تأمین سوخت وقفه پیش نیامد و شاهد رخ دادن یک معجزه بودیم.

اوجی ضمن قدردانی از همه تلاشگران عرصه سوخت‌رسانی گفت: شاهد همه زحمات طاقت‌فرسا، سختی‌ها، تلاش‌های شبانه‌روزی و تجارب کارکنان در این عرصه بودم و امیدوارم با اقدام‌هایی که در بخش تعمیرات اساسی و ذخیره‌سازی سوخت در نیروگاه‌ها انجام شده است، امسال مشکلی در سوخت رسانی نداشته باشیم.

وزیر نفت گفت: اختلاف تولید و تقاضا و افزایش سالانه مصرف، کار را برای ما سخت کرده است و رئیس‌جمهوری هم در این باره بر افزایش سقف سرمایه‌گذاری در بخش تولید تأکید کرده‌اند.

وی اعلام کرد که امسال ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر نفت گاز در نیروگاه‌ها ذخیره شده که کاری بسیار بزرگ است و پیش‌بینی می‌کنیم امسال در بحث ناترازی شاهد مشکلات کمتری باشیم.

وی ادامه داد: ۵۰ پروژه جدید به ارزش ۴۸ میلیارد دلار آغاز کرده‌ایم و خوشبختانه کارنامه وزارت نفت در این زمینه موفق بوده است؛ در سه ماه نخست امسال رشد اقتصادی گروه نفت و گاز بیش از ۱۹ درصد بوده و این عدد در سه ماه دوم ۱۴۰۲ به ۲۵.۶ درصد رسیده است، بنابراین امروز هیچ‌کاری مهمتر از سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز و تکمیل پروژه‌ها و آغاز پروژه‌های جدید نیست.

وزیر نفت گفت: امسال بیش از ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر نفت‌گاز در نیروگاه‌ها ذخیره شده که یک رکورد به شمار می‌آید و در مقایسه با پارسال افزایشی قابل‌توجه داشته است.

وی با تأکید بر اهمیت احداث مخازن ذخیره‌سازی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های صنعت پالایش، بیان کرد: در حوزه پالایش و پخش نیز با طراحی و احداث پالایشگاه‌های نو گام‌هایی مؤثر در زمینه سرمایه‌گذاری برداشته شده است و با احداث طرح‌هایی نظیر پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پتروپالایش مکران، روزانه ۲ میلیون بشکه به ظرفیت پالایشی کشور افزوده می‌شود.

وزیر نفت با تأکید بر لزوم مدیریت مصرف و فرهنگ‌سازی برای مصرف بهینه گفت: اگر چه در بخش مدیریت مصرف با به‌کارگیری راهکارهای غیرقیمتی، توسعه زیرساخت‌های انتقال و دوگانه‌سوز کردن خودروها و … اقدام‌های مطلوبی انجام شده است، اما نمی توانیم هر چه تولید کنیم، مصرف کنیم زیرا منابع محدود است و از ایده‌های نو در زمینه مدیریت مصرف استقبال می‌کنیم.

اوجی یادآور شد: پارسال رکوردهای بی‌نظیری در زمینه توزیع ثبت شد، اما خوشبختانه وقفه‌ای نداشتیم و امیدوارم تلاشگران عرصه سوخت‌رسانی امسال نیز همچون گذشته بدرخشند.

وی ادامه داد: صنعت نفت پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وابستگی کامل به خارجی‌ها داشت، اما امروز، حتی یک خارجی هم در صنعت نفت نیست و همه بخش‌ها با توان کارکنان صنعت نفت راهبری و هدایت می‌شود؛ این پرسش مطرح است که پیش از پیروزی انقلاب چند شهر گازرسانی می‌شد، اما امروز شاهد هستیم که بیش از ‌۲۹ میلیون مشترک گاز در کشور داریم که در جهان بی‌نظیر است.

وزیر نفت تصریح کرد: در حوزه رشد سرمایه‌گذاری و تولید و در عین حال عمل به تعهدهای بودجه‌ای، وزارت نفت عملکردی مطلوب داشته و در ۱۴۰۱ به تعهدهای خود در بودجه به‌طور کامل عمل کرده است.

وزیر نفت با بیان اینکه با استفاده از همه ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری شاهد افزایش تولید، صادرات، درآمد ارزی و در عین حال جلوگیری از خام‌فروشی در کشور بودیم، تأکید کرد: بخشی از درآمدهای ارزی صرف سرمایه‌گذاری و بخشی صرف تأمین مایحتاج مردم می‌شود، امروز حداکثر استفاده از نفت خام و جلوگیری از خام فروشی انجام می‌شود.

اوجی افزود: طی دو سال اخیر بیش از ۲۱۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی کشور افزوده شد که گام مهمی در مسیر جلوگیری از خام فروشی بوده است، روزانه نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت و مایعات در پالایشگاه‌ها فرآورش و مازاد نیاز داخلی صادر و درآمد ارزی آن صرف طرح‌های نو در کشور می‌شود.