دورنمای قیمت نفت روشن‌تر شد

به گزارش ایسنا، در نظرسنجی ماهانه رویترز از ۳۷ اقتصاددان و تحلیلگر، میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال میلادی جاری، ۸۲ دلار و ۴۵ سنت پیش بینی شد که بالاتر از پیش بینی قیمت ۸۱ دلار و ۹۵ سنت در نظرسنجی ژوئیه بود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402061006531/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

بر اساس گزارش رویترز، نوربرت روکر، تحلیلگر بانک جولیوس بائر گفت: چین برای پیش بینی های رشد تقاضا برای نفت، کلیدی است اما با توجه به استمرار چالش های اقتصادی و شواهدی از وجود ذخایر نفت فراوان داخلی، بر این باوریم که برآوردها از سهم چین در رشد تقاضا، بیش از حد اندازه بوده است.

میانگین قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در سال میلادی جاری هم ۷۷ دلار و ۸۳ سنت پیش بینی شد که بالاتر از پیش بینی قیمت ۷۷ دلار و ۲۰ سنت در ماه پیش بود.

اکثر تحلیلگران انتظار دارند که بخش عمده رشد تقاضا در سال میلادی جاری و آینده، از آسیا به خصوص از سوی چین باشد اما برخی نسبت به این پیش بینی، موضع محتاطانه داشتند.

سورو سرکار، تحلیلگر ارشد تیم بخش انرژی بانک «دی بی اس» در این باره گفت: هر چند احتمال رکود عمیق در غرب، تا حدودی کاهش پیدا کرده است اما احتمال تقویت تقاضا توسط چین در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، از گزینه های روی میز حذف شده است. حفظ قیمت نفت در سطوح فعلی، انضباط جدی اوپک و متحدانش در اعمال محدودیت عرضه را ایجاب می کند.

اکثر تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، پیش بینی کردند که عربستان سعودی، کاهش داوطلبانه تولید یک میلیون بشکه در روز که علاوه بر توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس به اجرا گذاشته است را ادامه می دهد. با ادامه این محدودیت عرضه، قیمت نفت برنت ممکن است در سه ماهه چهارم امسال، به میانگین قیمت ۸۵ دلار و ۶۵ سنت برسد.

بر اساس نتایج نظرسنجی رویترز، انتظار می رود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۳، به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز رشد کند.

مت شروود، دبیر کالای ارشد واحد اطلاعات اکونومیست گفت: ما پیش بینی می کنیم که بازار نفت در سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، با کمبود عرضه قابل توجه روبرو شود. بسیاری از دولت های جهان پس از برداشت حجم زیادی نفت از ذخایر استراتژیک، اکنون به دنبال پر کردن مجدد این ذخایر هستند و این امر، تقاضا را بالاتر خواهد برد.

تحلیلگران برای نخستین بار در چهار ماه گذشته، قیمت بالاتری برای نفت در سال ۲۰۲۳ پیش بینی کردند.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری