دستمزد ۱۴۰۳ در صدر اخبار این هفته

بخش اعظمی از خبرهای این هفته به موضوع دستمزد ۱۴۰۳ و تشکیل جلسات شورای‌ عالی کار اختصاص داشت.ابلاغ طرح قرارگاه آموزش ایمنی کار توسط وزیر کار، اعلام تازه ترین نتایج طرح یافته دستمزد و دیدار هیات تجاری روسیه با فعالان اقتصادی بخش تعاون از دیگر عناوین خبرهای حوزه کار و تعاون بود.

به گزارش ایسنا، در هفته جاری جلسات شورای عالی کار با رویکرد بررسی دستمزد ۱۴۰۳ برگزار شد ولی به گفته مقامات کارگری هیچ توافقی روی رقم سبد معیشت خانوار کارگری حاصل نشد.
گروه کارگری معتقد است سبد معیشت کارگران که مبنای تعیین افزایش مزد در مذاکرات دستمزد است باید بر مبنای نرخ‌گذاری عادلانه تعیین شود در حال حاضر هر دو گروه روی تورم بهمن ماه که از سوی بانک مرکزی ۴۲.۳ درصد اعلام شده است و بعد خانوار ۳.۳ نفر  توافق دارند.
در یکی از جلسات انستیتو تغذیه به نمایندگی از وزارت بهداشت دو سبد را در خصوص هزینه معیشت ارائه کرد که یکی سبد مقرون به صرفه و یکی سبد مطلوب بود.
بر اساس بررسی‌های صورت گرفته گروه کارفرمایی سبد مقرون به صرفه را پیشنهاد داده و بر مبنای محاسبات خود به عدد ۱۶ میلیون تومان به عنوان هزینه سبد معیشت دست یافته است

گروه کارگری از سبد مطلوب استقبال کرده و بر مبنای آن ارقام سبد معیشت کارگران را محاسبه کرده و عدد ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را استخراج کرده است.
علیرغم برگزاری چند جلسه با محور تعیین سبد معیشت تاکنون هیچ توافقی روی این موضوع صورت نگرفته و جلسات دستمزد بدون اجماع بر  سر رقم سبد معیشت بدون نتیجه بوده است.
این در حالی است که روز شنبه ۲۶ اسفند ماه قرار است مذاکرات جدی دستمزد از سر گرفته شود، بدون آنکه شورای عالی کار به عدد و رقم مشخصی برای سبد معیشت خانوار کارگری رسیده باشد.
آخرین نتایج اجرای طرح یارانه دستمزد نشان داد که بیش از ۴۳ هزار نفر داوطلب متقاضی ثبت‌نام کرده و بیش از ۳۷ هزار نفر موفق به عقد قرارداد و جذب بازار کار شده‌اند.
به موجب این گزارش تعداد متقاضیان یارانه دستمزد نسبت به ماه‌های گذشته افزایش داشته و قراردادهای بیشتری منعقد شده است به نحوی که ۷۰۱۸ کارفرما نیز از طرح استقبال کردند.
ابلاغ طرح قرارگاه آموزش ایمنی کار در کشور توسط وزیر کار خبر دیگر این هفته بود.
به گفته حبیب الله جلیلی – رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، با این ابلاغ مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها به عنوان رؤسای قرارگاه آموزش ایمنی کار در استان‌ها تعیین شدند و دبیرخانه های متناظر در استان‌ها پس از تشکیل، وظیفه راهبری و اجرای برنامه‌های تبیینی و ابلاغی ستاد را در حوزه آموزش ایمنی کارگاه‌های کوچک در استان‌ها برعهده می گیرند.
این هفته دیدار هیات تجاری روسیه با فعالان اقتصادی بخش تعاون در اتاق تعاون ایران با هدف افزایش تعاملات تجاری فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی بخش تعاون صورت گرفت.
در این دیدار ظرفیت ها در حوزه های صنعت مرغداری، خوراک دام و طیور و گندم تبیین و پیشنهادات گسترش همکاری مطرح شد.
همچنین مهمترین چالش های تعاملات در حوزه تبادلات بانکی، حمل و نقل بررسی و راهکارهای رفع این موانع به اشتراک گذاشته شد.
انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402122517743/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B2%D8%AF-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87