توسعه صنعت گاز در جهان مستلزم سیاست‌زدایی از تجارت انرژی است

اوجی ادامه داد: برگزاری هفت دوره نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در طول عمر این سازمان بین‌الدولی نوپا بیش از هر واقعیتی نشانه قوی از همگرایی همبستگی و عزم اعضای آن برای پیگیری اهداف مجمعی دارد که در سال ۲۰۰۱ در تهران پایه‌های اولیه آن بنا گذاشته شد. در این سال‌ها کشورهای عضو مجمع با پیگیری اهداف خود و با تکیه بر همکاری و هماهنگی موفق به ایجاد سازمانی مطرح در عرصه بین‌المللی و تقویت جایگاه مجمع در عرصه انرژی جهان شده‌اند.

اوجی گفت: مطالعه پیش‌نویس بیانیه تهیه شده برای هفتمین نشست سران نیز حاکی از اتفاق نظر همه کشورهای عضو در جی‌ئی‌سی‌اف درباره نقش کلیدی و فزاینده گازطبیعی در تأمین نیازهای انرژی توسعه پایدار و دوران گذار انرژی با تکیه بر ویژگی منحصر به فرد این حامل انرژی است، تأکید حق حاکمیت کشورهای عضو بر منابع گاز محکوم کردن تحریم یکجانبه و خارج از چارچوب سازمان ملل متحد، افزایش همکاری برای عرضه مدوام گاز به بازارهای جهانی، مشارکت در زمینه‌های فنی و فناورانه و افزایش مصرف گاز در بخش حمل‌ونقل از مهم‌ترین موارد مطرح شده در بیانه است که مورد توافق جمعی قرار گرفته است.

وی گفت: براساس پیش‌بینی‌های گزارش چشم‌انداز مجمع کشورهای صادرکننده گاز تقاضای این سوخت پاک تا سال ۲۰۵۰ میلادی حدود ۳۶ درصد افزایش خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی جهان از سهم زغال سنگ پیشی گیرد و تا سال ۲۰۴۰ به‌عنوان منبع اصلی انرژی جهان تبدیل شود، گاز طبیعی می‌تواند با جایگزینی سوخت‌های سنتی کیفیت هوا را بهبود بخشد و در کنار انرژی‌های تجدیدپذیر مسیری ممکن و مقرون به صرفه را برای انتقال انرژی مهیا کند.

وزیر نفت تصریح کرد: از دولت الجزایر برای میزبانی این نشست‌ها در شهر زیبای الجزیره سپاسگزاری و از مهمان نوازی ملت و دولت جمهوری خلق دموکراتیک الجزایر قدردانی می‌کنم، مطمئنم این نشست همانند دیگر نشست‌ گذهایشته محفلی برای تبادل‌نظر و تصمیم‌های سازنده درباره آینده مجمع فراهم می‌کند.

وزیر نفت تصریح کرد: تحولات ژئوپلتیکی و منطقه‌ای که طی دو سال اخیر رخ داد نشان داده است که گاز طبیعی و تجارت بین‌المللی آن همچنان به‌عنوان عاملی حیاتی در امنیت انرژی جوامع بشری جهان به شمار می‌آید و با وجود گام‌های برداشته شده برای نیل به اهداف محیط ژئوپلتیکی و زیستی و آزادسازی بازارهای انرژی هر جایی که امنیت انرژی کشورها با مخاطره‌های جدی روبه‌رو می‌شود  سیاستگذاری‌های انرژی به تأمین امنیت انرژی کشورشان بر دیگر اهداف اولویت می‌یابد.

وی تصریح کرد: همکاران ما طی هفت نشست عالی‌رتبه به ریاست نماینده محترم الجزایر و همکاری دبیرخانه و بهره‌گیری از تجربه‌های نیروهای تخصصی کشورهای عضو زحمات زیادی را برای تدوین پیش‌نویس بیانیه هفتمین نشست سران متحمل شده‌اند. امیدوارم نشست وزارتی فوق‌العاده نیز بتواند با همکاری و همفکری شما عزیزان پیش‌نویس بیانیه را نهایی کند.

اوجی اظهار کرد: ما همگی شاهد آن بودیم که اتحادیه اروپا که طی دهه‌های گذشته همواره پیشگام سیاست‌های آزادسازی انرژی بوده و مقررات‌زدایی بازارهای نفت و گاز تأکید داشته است زمانی که با بحران کمبود گاز روبه‌رو شد به اعمال سیاست‌های غیر بازاری مانند سقف قیمتی روی‌آورد و مانع از عملکرد کامل سازوکار بازار شد.

نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی‌ئی‌سی‌اف با هدف آماده‌سازی اسناد اساسی از جمله بیانیه برای روز نشست سران کشورهای عضو این نهاد (شنبه، ۱۲ اسفندماه) امروز (جمعه، دهم اسفندماه) در الجزیره پایتخت الجزایر با حضور جواد اوجی، وزیر نفت آغاز به‌کار کرد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402121107499/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%DA%AF%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%84%D8%B2%D9%85-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%B2%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وزیر نفت گفت: توسعه صنعت گاز در جهان و تحقق امنیت عرضه و تقاضای گاز طبیعی در بازارهای جهانی مستلزم صلح جهانی و سیاست‌زدایی از تجارت انرژی است.

اوجی افزود: در پایان لازم می‌دانم از جناب محمد عرقاب، وزیر معادن و انرژی الجزایر ریاست نشست فوق‌العاده، فتیحه نفاح، رئیس هیئت عالی‌رتبه، شیخ میشال، رئیس هیئت اجرایی و دیگر اعضای هیئت عالی‌رتبه قدردانی کنم، همچنین از تلاش‌های محمدحامل، دبیرکل و کارکنان توانمند دبیرخانه مجمع تشکر و سپاسگزاری کنم.

وزیر نفت اظهار کرد: اطمینان دارم با برنامه‌ریزی‌های عالی دولت محترم الجزایر هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سطح عالی برگزار خواهد شد و توجه جهانیان را به این نشست مهم و پیام‌های آن جلب خواهد کرد.

وی افزود: توسعه صنعت گاز در جهان و تحقق امنیت عرضه و تقاضای گاز طبیعی در بازارهای جهانی مستلزم صلح جهانی و سیاست‌زدایی از تجارت انرژی است. بر این اساس تنش‌های ژئوپلیتیکی و اعمال هرگونه تحریم یکجانبه یا چند جانبه در تعارض با اصول و موازین حقوق و امنیت انرژی جوامع با مخاطره روبه‌رو می‌کند، شایان یادآوردی است قربانیان به مخاطره انداختن امنیت انرژی مردم عادی و به‌ویژه کشورهای در حال توسعه هستند.

به گزارش ایسنا، جواد اوجی امروز در هفتمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در الجزایر گفت که از همه کشورهای عضو GECF می‌خواهم با اجماع برای تقویت همکاری و گفت‌وگوی بین‌المللی استقبال کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: اینجانب تأکید دارم ارتقای جایگاه مجمع در بازارهای جهانی گاز و ایفای نقش مؤثرتر برای رشد و توسعه کشورهای در حال توسعه ضرورتی اجتناب ناپذیر است. بر این اساس پیشنهاد می‌کنم همفکری‌ها و همکاری‌های جمعی اعضای مجمع در سطوح راهبردی مدیریتی و فنی ارتقا یابند. معتقدم که تبادل تجارب موفق میان کشورهای عضو در سطوح یاد شده در این میان اهمیتی بسزا دارد.

وی افزود: باعث افتخار است که از طریق ارائه سخنرانی کوتاهی بتوانم در این نشست که به‌منظور برگزاری هفتمین اجلاس سران مجمع تشکیل شده اراده قلبی خود را برای پیوستن به جمع وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز ابراز کنم.

وی گفت: در پایان فرصت را غنمیت می‌شمارم و از همه شما عزیزان دعوت می‌کنم که برای شرکت در بیست‌وششمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز که قرار است در پایان سال ۲۰۲۴ میلادی در ایران برگزار شود به جمهوری اسلامی ایران تشریف بیاورید.

وزیر نفت افزود: ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر اثبات شده گاز طبیعی جهان و یکی از بزرگ‌ترین دارندگان شبکه توزیع داخلی گاز طبیعی دنیا برای هرگونه همکاری در بخش‌های اکتشاف، حفاری، توسعه بهره‌برداری و توزیع گاز طبیعی آمادگی دارد. تحقق این امر مستلزم افزایش توان و مدیریت راهبردی و قابلیت‌های فنی مهندسی است که در این باره تشویق سرمایه‌گذاری‌های مشترک خارجی نقشی برجسته ایفا خواهند کرد. این راهبرد، راهبردی جمعی است و از طریق آن توان فناورانه کشورهای عضو مجمع در زنجیره توسعه صنعت گاز طبیعی تقویت خواهد شد.

وی افزود: در ابتدا لازم می‌دانم اشاره کنم به اینکه رژیم صهیونیستی همچنان مشغول کودک‌کشی و نسل‌کشی در پیش چشمان جهانیان است و من ضمن محکوم کردن، با این ملت مظلوم هم‌دردی و برای مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین دعا می‌کنیم و امیدواریم نصرت الهی شامل حالشان شود.

اوجی اظهار کرد: از این رو من از همه کشورهای عضو جی‌ئی‌سی‌اف می‌خواهم که با اجماع برای تقویت همکاری و گفت‌وگوی بین‌المللی استقبال کنیم. علاوه بر این ما باید در برابر تأثیرات منفی تحریم‌های یکجانبه که نه‌تنها پیشرفت کشورهای تولیدکننده، بلکه برنامه جهانی محیط زیست را نیز مختل می‌کند، دفاع کنیم. این مسئولیت مشترک ما برای ارتقای یک آینده انرژی پایدار و ایمن برای همه است. همانطور که امروز در اینجا گردهم می‌آییم اجازه دهید با تعریف پروژه‌های مشترک و شراکت‌های راهبردی و استفاده از زیرساخت‌های ایجاد شده جی‌ئی‌سی‌اف گامی عملی برای دستیابی به اهداف مجمع برداریم.

وی تصریح کرد: اینجانب معتقدم پیام اصلی این بیانه نشان دادن مسئولیت مشترک ما برای ارتقا آینده پایدار و ایمن در بخش انرژی برای همه است. رویکرد ما به‌عنوان اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز که بیشترین ذخایر گازطبیعی را در اختیار داریم برای عرضه بیشتر گاز طبیعی به بازار جهانی رویکردی با جنبه‌های انسان دوستانه، عدالت‌محور، دوستدار محیط زیست و کمک به دسترسی همه جوامع به انرژی در جهان است.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری