توسعه بازارهای صادراتی همدان دستاورد تعامل با بخش خصوصی

علیرضا شاهمیرزایی پنجشنبه ۲۷مهرماه در همایش منطقه‌ای تجارت و بازرگانی مدیران کل صمت به میزبانی استان همدان، با اشاره به رشد صادراتی استان همدان، اظهار کرد: سامانه‌های سازمان صمت چه در حوزه تجارت و اقتصاد کلان و چه در اقتصاد داخلی و فعالیت صنوف باعث شده واسطه‌گری‌ها برچیده و دلالان حذف شوند.

وی بیان کرد: سامانه شفافیت فروشگاهی در حوزه‌ لاستیک، به همت اداره کل صمت استان قم راه‌اندازی شده است که انواع مختلف لاستیک با قیمت مصوب دولتی را می‌توان از طریق آن ثبت سفارش کرد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت بیش از ۵۰ هزار کالا در این سامانه درج شده است، تاکید کرد: در مواردی مثل بازار فعلی لاستیک ممکن است قیمت کف بازار با قیمت مورد تایید تفاوت داشته باشد اما در طرح سامانه شفافیت فروشگاهی فرد می‌توان با خواندن بارکد در داخل فروشگاه، به قیمت رسید. بنابراین قیمت‌ها کاملا می‌تواند با استفاده از این سامانه کنترل شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه نیاز لاستیک کشور ۳۰ میلیون تن است بیان کرد: باوجود اینکه صنعت خودروسازی ما رشد کرده و هرساله تعداد زیادی خودرو به بازار مصرف عرضه می‌شود اما همچنان میزان تولید لاستیک ما ۲۲ میلیون تن است که لازم است به ۳۰ میلیون تن که نیاز کشور است برسد.
وی افزود: این به‌معنای این است که صنعت لاستیک‌سازی‌ سالانه به ۶۰۰ میلیون دلار ارز برای تولید و واردات نیاز دارد که این ارز طبق توافق‌های ابتدای سال باید از محل ارز نیمایی و به قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تامین می‌شد اما دو مشکل یکی در تخصیص ارز و دیگری انتقال حواله‌های ارزی به کاهش تامین منابع ارزی این صنعت و درنهایت کاهش تولید در صنعت لاستیک‌سازی‌ منجر شد که خوشبختانه با تدابیر در نظر گرفته شد برای حل این مشکل لاستیک مجدد مشمول دریافت ارز نیمایی شد.
این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه دریافت و صدور مجوز برای شروع یک کسب‌وکار و اشتغالزایی در کشور بسیار اهمیت دارد گفت: طبیعی است هرچه مراحل صدور مجوز تسهیل شود، راه برای یک شروع یک کسب‌وکار هموارتر خواهد بود. 
شاهمیرزایی با بیان اینکه سامانه‌های وزارت صمت باعث شده دست واسطه‌ها کوتاه شود خطاب به مدیران کل حاضر در جلسه گفت: از آنجا که در بازار آشفته سود صد در صد را دلال‌ها می‌برند طبیعی است که دائم بخواهند چوب لای چرخ فعالیت سامانه‌ها بگذارند اما باید توجه داشت سامانه‌ها نه تنها باعث کنترل و نظارت دقیق می‌شوند بلکه راه سودهای غیر منطقی دلال‌ها نیز می بندند.

شاهمیرزایی افزود: با راه‌اندازی سامانه شفافیت فروشگاهی، اطلاعات فروشگاه‌ها از جمله اینکه فروشگاه چقدر کالا تحویل گرفته، چقدر فروخته شده و چقدر کالا در انبار فروشگاه است، نیز در دسترس وزارتخانه قرار می‌گیرد که در خصوص لاستیک نیز این مهم رقم خواهد خورد.
معاون وزیر صمت با بیان اینکه هر محصولی که قرار است تولید شود تابع قیمت مواد اولیه موجود در سطح بازار است، بیان کرد: تولید لاستیک نیز تاثیرپذیر از تامین مواد اولیه است با این حال تلاش شده تا با تخصیص دادن ارزنیمایی به این محصول مسیر وارداتی را نیز تسهیل کنیم.

انتهای پیام 

منبع: https://www.isna.ir/news/1402072719634/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C

ایسنا/همدان معاون وزیر صمت گفت: توسعه بازارهای صادراتی در این منطقه دستاورد ارزنده ای است که حاصل حمایت و تدابیر استاندار همدان و تعامل خوب و سازنده صمت استان همدان با فعالین اقتصادی و بخش خصوصی است.