توسعه اقتصادی خراسان رضوی با رونق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی

عیدی‌زاده تصریح کرد: در مراحل بعدی نیز سرمایه‌گذار در مراجعه به شهرک‌های صنعتی که مطلوب او است، از وجود مشکل کمبود برق و گاز و … باخبر می‌شود.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی خراسان رضوی تصریح کرد: فرآیند سرمایه‌گذاری در کشور زمان‌بر و طولانی است؛ به طوری که یک سرمایه‌گذار تا زمانی که روی ایده سرمایه‌گذاری‌اش مطالعه می‌کند و مجوزهای لازم را از دستگاه‌های مختلف اخذ می‌کند، فرایندی طولانی طی می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی نیز دچار آسیب‌هایی هستیم، گفت: شورای گفت‌وگوی اتاق بازرگانی در سال ۹۸ برای اصلاح قانون سرمایه‌گذاری خارجی پیشنهاداتی داد که برای وزارت اقتصاد، مجلس شورای اسلامی و … ارسال شد اما هنوز دچار همان مشکلات هستیم.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی خراسان رضوی به وجود ریسک‌های سیاسی و اقتصادی به عنوان یک مانع مهم در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اشاره و عنوان کرد: به طور مشخص چند سرمایه‌گذار خارجی داشتیم که در کشور ضمانت دولتی می‌خواستند و تقاضا داشتند دولت، وزارتخانه‌های اقتصاد، نفت و نیرو و … بسته به حوزه‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری‌شان، اصل سرمایه آن‌ها را تضمین کنند.

عیدی‌زاده با اشاره به اهمیت ضمانت دادن وزارتخانه‌های مختلف به سرمایه‌گذاران خارجی برای افزایش سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: البته کمتر دیده شده یا از آن مطلع نیستم که مشخصاً وزارت نفت پروژه‌های نفتی و گازی را ضمانت کند و معمولاً این کار را نمی‌کند. لذا سرمایه‌گذار خارجی به دلیل ریسک‌های متعددی که وجود دارد از سرمایه‌گذاری واهمه دارد.

ایسنا/خراسان رضوی مدیر مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: بر اساس ادبیات توسعه اقتصادی، راه توسعه کشور از طریق فراهم کردن شرایط قابل قبول برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع پیش رو است.

عیدی‌زاده ادامه داد: گاهی از سرمایه‌گذار خواسته می‌شود که در شهرک‌های صنعتی دورتر سرمایه‌گذاری خود را انجام دهد که برای تأمین نیروی کار با در نظر گرفتن بعد مسافت، با مشکلاتی مواجه است.

وی افزود: هرچند در زمینه صدور مجوزها با فعال شدن سامانه و قول‌هایی که مسئولان داده‌اند بخشی از مشکلات سرمایه‌گذاری داخلی حل‌شده، اما همچنان با کمبودهای زیرساختی مواجه هستیم.

وی موانع متعدد ازجمله جابه‌جایی پول را نیز معضل دیگر پیش روی سرمایه‌گذاری خارجی دانست و گفت: سرمایه‌گذار خارجی، در کشور ما سرمایه‌گذاری می‌کند و قصد صادرات محصول تولیدی خود را دارد، اما درگیر تعهد ارزی و نقل‌وانتقال ارز و پولش می‌شود و برای بردن پول خود، ارز را باید با نرخی که بانک مرکزی تعیین می‌کند بدهد که با مشکل مواجه است.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار کرد: هرچند نسبت به سرمایه‌گذاری خارجی مواردی وجود دارد، اما بر اساس ادبیات توسعه اقتصادی، راه توسعه کشور از طریق فراهم کردن شرایط قابل قبول برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع پیش رو است.

وی با اشاره به ادبیات توسعه اقتصادی افزود: تجربه کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته نشان می‌دهد از دو مسیر توسعه‌یافته‌اند، اگر خودشان دارای منابع مالی و مادی فراوان بوده‌اند از مسیر توسعه و گسترش صادرات پیش رفته‌اند و اگر محدودیت منابع داشته‌اند، از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و بازهم توسعه صادرات به جلو حرکت کرده‌اند که این موضوعی قابل قبول بر اساس ادبیات توسعه اقتصادی است.

عیدی‌زاده تصریح کرد: اگرچه با موانع پیش رو، بخشی از سرمایه‌گذاران در فرآیند سرمایه‌گذاری پشیمان می‌شوند و عقب‌نشینی می‌کنند، اما راه نجات کشور انجام سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی اضافه کرد: در شرایطی که سرمایه‌گذار با سختی جهت ایجاد یک واحد تولیدی یا توسعه آن تلاش می‌کند، مشخصاً در برخی زمان‌ها با قطعی گاز مواجه می‌شود، زیرا کمبود گازداریم یا با قطعی برق روبه‌رو هستیم.

شهرام عیدی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در زمینه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در استان با موانعی مواجه هستیم، اظهار کرد: در این زمینه، بخش‌های زیادی دچار مشکل هستند.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در برخی شهرک‌های صنعتی ناب و بکر مانند شهرک توس یا چناران که تقاضا برای سرمایه‌گذاری بیشتر است، مشکل کمبود زمین داریم و یا اگر زمین وجود دارد قیمت‌ها نجومی است.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه این موانع پیش روی سرمایه‌گذاران وجود دارد و از این منظر آسیب‌هایی دیده‌ایم، بیان کرد: رقم مصوب سرمایه‌گذاری خارجی که از زبان مسئولان اعلام می‌شود با رقم محقق شده آن متفاوت است. معمولاً سرمایه‌گذاری محقق شده، یک‌دهم سرمایه‌گذاری مصوب است و آنچه به تصویب می‌رسد محقق نمی‌شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1403012111385/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C