تغییرات قیمت سکه و طلا هم تقاضا ایجاد نکرد

وی برای هفته پیش‌رو پیش‌بینی کرد: در هفته آینده نیز بنظر می‌رسد که باتوجه به نبود تقاضا و بازارهای جهانی نیز در مسیر کاهش هستند، این افزایش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی در حقیقت غیرمنطقی و صرفاً تحت تأثیر  نوسان نرخ ارز بوده است. به اعتقاد بنده چنانچه تغییر خاصی در بازار جهانی نداشته باشیم و نرخ ارز نیز توسط بانک مرکزی کنترل شود، تغییر خاصی نخواهیم داشت و احتمالا بازار سکه و طلا کاهشی هم خواهد شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در طول این هفته، علیرغم کاهش میانگین ١٢ دلاری اونس جهانی طلا و در حال حاضر ٢٠٣٣ دلار است، در بازارهای داخلی باتوجه به نوسانات و افزایش نرخ ارز روند صعودی قابل توجهی را شاهد بودیم؛ باتوجه به اینکه تقاضایی در بازار حالت رکود داشت، تنها علت این افزایش قیمت سکه و طلا را نوسان افزایشی نرخ ارز بدانیم. 

نادر بذرافشان در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا در داخل، اظهار کرد: درحالیکه هفته پیش از یک هفته اخیر، به سبب ایام ولادت حضرت زهرا (س) کمی تقاضا پس از تجربه‌ رکود، در بازار ایجاد شد، متاسفانه از ابتدای هفته مجدد با کاهش تقاضا در بازار مواجه بودیم و شرایط رکود، مجدد آغاز شد. این رکود بر بازار سکه و طلا که از ابتدای سال بر این صنعت و بازار آن سایه افکنده است، جای سوال و بحث دارد.

این مقام صنفی افزود: سکه تمام طرح جدید با حدود یک میلیون و ٧٠٠ هزار تومان افزایش به ٣١ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم با یک میلیون و ٨٠٠ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته، به ٢٨ میلیون و ٧٠٠ هزار تومان رسیدند. نیم سکه نیز در این هفته یک میلیون و ٧٠٠ هزار تومان رشد بها داشته و در پایان هفته ١٧ میلیون و ٨۵٠ هزار تومان قیمت داشت. ربع سکه هفته را با بهای ١١ میلیون و ۶۵٠ هزار تومان به پایان رساند که نسبت به ابتدای هفته ٨٠٠ هزار تومان رشد داشته است. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ٣٠٠ هزار تومان افزایش به شش میلیون و ٢٠٠ هزار تومان رسید.

وی در رابطه با میزان تغییرات قیمت طلا و سکه در بازار و آخرین قیمت‌ها در بازار روز گذشته (پنجشنبه)، گفت: هر گرم طلای ١٨ عیار با ۶۵ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته به دو میلیون و ۶٢٣ هزار تومان به ازای هر گرم در پایان هفته رسید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران مجدد تاکید کرد: هفته گذشته کمی رونق به بازار برگشت اما از ابتدای این هفته، همان شرایط رکود و کاهش شدید تقاضا بر بازار حاکم بود و علیرغم اینکه افزایش قیمت‌ها را داشتیم اما هیچگونه التهابی در بازار نداشتیم و منجر به تشدید تقاضا نشد. شرایط بازار سکه و طلا و صنعت طلا، شرایط نامطلوبی را طی می‌کند و مردم از  معاملات فاصله جدی گرفته‌اند و منتظر آینده بازار هستند که این شرایط ادامه‌دار خواهد شد یا با کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز، قیمت‌ها کاهشی خواهند شد. 

بذرافشان در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه نیز اظهار کرد: حباب سکه نیز براساس آخرین قیمت سکه در بازار حدود شش میلیون و ٢٠٠ هزار در بازار است که در طول هفته ٩٠٠ هزار تومان افزایش داشته است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402102215745/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D9%88-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D9%87%D9%85-%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B6%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه علیرغم کاهش قیمت‌ها در بازار طلای جهانی، نوسانات افزایشی در بازار ارز داخل، روند بازار سکه و طلا روندی صعودی داشت، تاکید کرد که مجدد رکود بر بازار سکه و طلا حاکم شده و افزایش قابل توجه قیمت سکه و طلا هم منجر به ایجاد تقاضا در این بازار نشد.