تایلند گل کاشت – ایسنا

فروش خودروهای برقی تایلند با ورود اولین مدل‌های داخلی به بازار دو برابر شد.

به گزارش ایسنا، فروش خودروهای برقی تایلند ممکن است در سال جاری دو برابر شود زیرا سازندگان چینی آماده عرضه اولین مدل‌های داخلی خود هستند و حدود ۲.۴ میلیارد دلار مشوق‌های دولتی تقاضای مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402110100102/%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%84%D9%86%D8%AF-%DA%AF%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%AA

اما صنعت خودرو تایلند حداقل با یک معضل بزرگ برای ادامه گسترش سریع خود مواجه است. تعداد ایستگاه‌های شارژ عمومی ممکن است نتواند به فروش خودروهای برقی برسد و این امر جذابیت خودروها را برای خریداران بازار انبوه کاهش می‌دهد. کریسدا گفت تایلند که حدود ۹۰هزار خودروی باتری دار و ۵۴هزار خودروی پلاگین هیبریدی دارد و زیرساخت لازم برای حمایت از صنعت رو به رشد را دارد.

تقاضا برای خودروهای برقی در تایلند پس از کاهش مالیات وارداتی و مالیات غیر مستقیم برای خودروهای برقی وارداتی و اعطای یارانه نقدی به خریداران در ازای تعهد خودروسازان برای راه اندازی خطوط تولید داخلی در تایلند رونق گرفت. این اقدامات که از سال ۲۰۲۲ آغاز شده و تا سال ۲۰۲۷ تمدید شده است، سرمایه گذاری‌های زیادی را به خود جلب کرده است.

کریسدا اوتاموت، رئیس انجمن خودروهای برقی تایلند گفت: ثبت نام خودرو برقی جدید احتمالا تا پایان سال به ۱۵۰ هزار نفر خواهد رسید. او گفت که این امر سهم وسایل نقلیه از کل ثبت نام خودروهای سواری را از ۱۲ درصد در سال گذشته و تک رقمی در سال ۲۰۲۲ به ۲۰ درصد در سال جاری خواهد رساند.

طبق گزارش بلومبرگ، خودروسازان چینی برای شروع تولید داخلی در سال ۲۰۲۴ پیشرو هستند که اولین گام مهم به سوی اهداف تایلند است. داده‌های دولتی نشان می‌دهد که برندهای چینی در سال گذشته به جز یکی از پنج خودروی الکتریکی پرفروش تایلند، همه را به خود اختصاص دادند و تسلا در رتبه چهارم قرار گرفت.

کریسدا افزود: این برنامه همچنین خریدهای داخلی را تسریع می‌کند و امسال شاهد اولین عرضه داخلی توسط بسیاری از تولیدکنندگان خواهیم بود که برای اولین طرح تشویقی ثبت نام کردند و به تولید داخلی متعهد هستند. او گفت که ثبت‌نام سالانه خودروهای برقی حتی می‌تواند به ۲۲۵ هزار دستگاه در سال ۲۰۲۵ برسد که به هدف تعیین شده برای خودروهای با انرژی جدید برای رسیدن به ۳۰ درصد از کل استفاده از خودروهای سواری در آن سال برآورده می‌شود.