تامین آب پایدار برای ۷۲۰ هزار نفر از مردم خوزستان در طرح “فدک”

ایسنا/خوزستان وزیر نیرو طرح فدک را با ویژگی‌هایی چون احداث ١٤ کیلومتر تونل یکپارچه و مستقیم بین سد کارون ٣ و شهرستان ایذه در منطقه شمال شرق استان خوزستان به عنوان یکی از بزرگترین، مهمترین و موثرترین طرح های آبرسانی کشور در جهت تامین کامل آب منطقه معرفی کرد.

وی در پایان از حمایت‌های استاندار و معاونان، فرماندار و نمایندگان مجلس و امام جمعه استان در سرعت بخشیدن به پروژه‌های وزارت نیرو در استان خوزستان تشکر کرد.

محرابیان تاکید کرد: همه تلاش ما این است که تا دو ماه آینده حداکثر این طرح اضطراری را به مرحله بهره‌برداری برسانیم و شاهد حل مشکل مردم به طور موقت باشیم تا در زمان باقی‌مانده طرح اصلی را هم هرچه سریعتر اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه عملیات واقعی اجرایی را امروز با حضور پیمانکار اصلی شروع می‌کنیم، اظهار کرد: از همکاران خواسته‌ایم همان حماسه‌ای که در طرح غدیر آفریدند را بتوانیم در قالب اجرای این طرح تکرار کنیم و در منطقه مهم شمال شرق خوزستان به عنوان یک منطقه حاصلخیز در بخش کشاورزی، برای بیش از ٧٢٠ هزار نفر تامین آب شرب انجام شده و این عملیات هرچه سریع تر به پایان برسد.

علی‌اکبر محرابیان امروز ۲۲ دی ماه در آیین آغاز عملیات اجرایی سامانه انتقال آب حد فاصل سد کارون ٣ تا شهرستان ایذه موسوم به فدک (طرح جامع تامین آب شهرهای شمال شرق خوزستان از سد کارون ۳ ) با بیان اینکه در استان خوزستان طی سال‌های متمادی پروژه‌های سدهای بزرگ اجرایی شده است، اظهار کرد: بزرگترین سدهای بزرگ کشور و سدهای بزرگ جهان در این استان در قالب ٦ سد بزرگ قرار دارد، اما مراحل تکمیل این پروژه‌ها و رساندن آب به دست مردم اعم از آب شرب و آب کشاورزی آن‌ طور که لازم بوده، پیش نرفته است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402102215734/%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%A8-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%B7%DB%B2%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%81%D8%AF%DA%A9وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای اجرای طرح‌های آبرسانی در اقصی نقاط استان خوزستان گفت: با مطالعات انجام شده ٦ طرح آبرسانی برای اقصی نقاط استان در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرایی این طرح ها با سرعت خوبی در دستور کار است.

وی افزود: علاوه بر آن، مسائل شهرستان ایذه مورد بررسی و مصوبات سفر ریاست جمهوری که نیاز به تقویت اعتبارات دارد را پیگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه طرح اضطراری آبرسانی نیز برای ایذه و کل منطقه اجرا و حفر ٣٠ حلقه چاه در دستور کار قرار گرفته است، افزود: تا کنون عمده ‌حفاری این طرح‌ها و چاه‌ها تمام و تجهیز و خطوط انتقال اجرا شده و نقطه پایانی کار اجرای یک مخزن بزرگ ٢٠ هزار متر مکعبی بود که قبل از این مراسم مخزن مورد بازدید قرار گرفت و این طرح در حال اجرا است.

​محرابیان با بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه را که مصوبه هیئت دولت و سفر رئیس جمهوری است را امروز شروع می‌کنیم، ادامه داد: اجرای این پروژه اشتغال قابل توجهی ایجاد می‌کند.

وزیر نیرو ادامه داد: با یک اقدام جهادی و برنامه‌ریزی گسترده، این اقدام را برای تمام استان در دستور کار قرار دادیم . طرح آبرسانی غدیر که سالیان سال کلنگ عملیات اجرایی آن به زمین خورده بود و بخش‌هایی از آن اجرا شده بود، متاسفانه آن‌گونه که لازم بود آب با کیفیت مناسب برای مردم تامین نکرده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت نیرو، وی طرح فدک را یکی از بزرگترین، مهمترین و موثرترین طرح‌های آبرسانی کشور دانست که همراه با اجرای ١٤ کیلومتری تونل به صورت یکپارچه و مستقیم بین سد کارون ٣ و شهرستان ایذه در منطقه شمال شرق استان خوزستان و در جهت تامین کامل آب این منطقه اجرایی می‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه انتقال آب از کارون ٣ به ایذه تاکنون با برگزاری ٥ جلسه کارشناسی با حضور شخص وی انجام شده است، یادآور شد: تلاش شده است این عملیات اجرایی بدون تعرضی به مزارع مردم و زمین‌های کشاورزی و دیگر نقاط انجام شود.

طرح اضطراری آبرسانی به منطقه تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می رسد

وی خاطرنشان کرد: بنابراین در یک اقدام گسترده و جهادی با فعالیت پیمانکاران و قرارگاه خاتم الانبیاء و با مدیریت خوب مدیران استانی طی ١٠ ماه عملیات آبرسانی انجام شد و آب بسیار گوارا و با کیفیت دز به منازل حدود ٦٠ درصد مردم این استان رسید.

محرابیان به مشکلات تامین آب شرب و کشاورزی استان خوزستان در سال ٩٩ و تابستان ١٤٠٠ اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های دولت سیزدهم تامین مناسب آب برای اقصی نقاط استان خوزستان بود. این در حالی است که مردم استان با وجود سدهای بزرگ، از نعمت آب گوارا برخوردار نبودند و همچنین این آب در بخش کشاورزی به مزارع مردم نرسیده بود.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری