برگزاری هفدهمین نشست کمیسیون اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق آباد

غلام عباس ارباب خالص امروز ۲۷ خرداد ماه در اولین نشست تجاری سرمایه گذاری ایران و ترکمنستان‌، اظهار کرد: امروز بعد ۳۰ سال از استقلال ترکمنستان توسعه همه جانبه با این کشور را شاهد هستیم. به دلیل اشتراکات میان ایران و ترکمنستان، مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بارها تاکید کرده‌اند که ما نه تنها همسایه‌ایم؛ بلکه خویشاوند نیز هستیم.

وی با اشاره به سفر رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان به ایران افزود: این سفر موجب شد تا هیات ترکمنستانی با وجهه جدیدی از ظرفیت استراتژیک کشور آشنا شود. همیشه دو کشور از سیاست‌های یکدیگر حمایت کرده‌اند و در این ۳۰ سال شاهد هیچ مورد اختلافی بین دو کشور نبوده‌ایم. ایران و ترکمنستان ۱۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک داشته و رژه‌های مشترکی بین دو کشور شکل گرفته است که نمادهای همکاری مشترک بین دو کشور است. همچنین دو کشور مکمل هم در حوزه تجارت و ترانزیت هستند. اگر زمانی مشکلاتی در مبادی مرز دو کشور رخ دهد، کشورهای بالا دست نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. نشست حاضر بر توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه تاکید دارد. ترکمنستان ظرفیت کاملی برای صادارت کالا به ایران و واردات کالا از ایران را دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان تصریح کرد: نگاه دو کشور باید همکاری دو جانبه باشد. در تجارت نگاه ما باید بر اساس صداقت و انصاف باشد و تجار باید به صورت مستقیم با یکدیگر همکاری کنند و دست دلالان باید در تجارت این دو کشور کوتاه شود. امروز در همکاری‌های تجاری محدودیتی وجود نداشته و تا جایی که امکان دارد باید تجارت انجام شود. دولت، وزات امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و… قطعا وظیفه تامین زیر ساخت‌های لازم را برعهده دارند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402032717490/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AF%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B4%D9%82

در ادامه نور جمال، نماینده اتاق صنایع ترکمنستان اظهار کرد: پس از ورود به ایران از صنایع مختلف و از نمایشگاه‌های مختلفی بازدید کرده‌ایم. این نمایشگاه‌ها در راستای بهبود روابط اقتصادی دو کشور ایران و ترکمنستان اثرگذار است. همچنین برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور اقدامات مهمی توسط اتاق‌های بازرگانی دو کشور در حال انجام است. وزارت بازرگانی ترکمنستان در راستای توسعه تجارت کشور با کشورهای دیگر شرایطی را به وجود آورده تا بازرگانان از این شرایط بتوانند استفاده کنند و نسبت به اجرای توافق نامه‌های منعقد شده با دیگر کشورها  اقداماتی در حال انجام است. اتاق بازرگانی ترکمنستان زیر نظر وزارت بازرگانی ترکمنستان است. در اتاق بازرگانی ترکمنستان به دنبال ایجاد شرایط بهتری برای بهبود روابط اقتصادی هستیم.

وی افزود: در حال حاضر ترکمنستان در حوزه ساخت و ساز، مصالح ساختمانی، تکنولوژی‌های نوین، صنایع آب، نساجی و شیمیایی قدم‌های مثمر ثمری برداشته است. ترکمنستان با واردت کالا از کشورهای دیگر شرایط تولید را ارتقا داده و بازارهای هدف صادراتی خود را بیشتر کرده و به دنبال یافتن بازارهای جدید است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان درباره تسهیل صدور ویزا برای تجار خاطرنشان کرد: اخیرا دولت ترکمنستان اقداماتی برای تسهیلات تجارت میان ایران و ترکمنستان فراهم کرده است، به جز کاهش تعرفه‌های ترانزیتی میان ایران و ترکمنستان که صنعت را برای ترانزیت شمال به جنوب تقویت کرد، برای تسهیل صدور ویزا نیز اقداماتی با بخش گردشگری آغاز شده و ۷۸ شرکت گردشگری برای اخذ ویزا برای معرفی به طرف ایرانی در نظر گرفته شده است. در حوزه گردشکری سلامت نیز اقدامات خوبی شکل گرفته است. امید است در نشست آتی کمیسیون اقتصادی با ترکمنستان بحث تسهیلات برای صدور ویزای تجاری مطرح شود و از سمت ترکمنستان پاسخ مثبتی دریافت شود. همچنین سفر استاندار خراسان رضوی به ترکمنستان بعد از جلسه کمیسیون مشترک در دستور کار است.

وی ادامه داد: طی سفر سال گذشته مقامات ترکمنستان به ایران بالغ بر ۱۷ سند همکاری امضا شده است و سهم استان ما از این اسناد سهم بسزایی است و سیاست استانی در دستور کار است. امید است استان ما طلاییه دار همکاری‌های اقتصادی با کشور ترکمنستان باشد. کار با ترکمنستان کار ملی است اما باید سایر استان‌ها را نیز درگیر این همکاری کنیم. ترکمنستان داری ۵ استان است که انها نیز می‌توانند درگیر روابط تجاری شوند.

ارباب خالص با اشاره به تاثیرات کرونا بر کاهش مراودات تجاری بین ایران و ترکمنستان بیان کرد: بعد از کرونا و با تلاش سفارت، همکاری‌های ریلی به تدریج آغاز شد و به حالت گذشته بازگشته و در چند ماه اخیر شاهد برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران در ترکمنستان بودیم‌ و اکنون برگزاری نمایشگاه تخصصی کالاهای ساختمانی در دستور کار است. طی یک ماه آینده هفدهمین نشست مشترک کمیسیون اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق آباد برگزار خواهد شد. 

ایسنا/خراسان رضوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان گفت: طی یک ماه آینده هفدهمین نشست مشترک کمیسیون اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق آباد برگزار خواهد شد. 

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری