ایجاد بیش از ۹۰ هزار فرصت شغلی جدید در بخش تعاون

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402041912121/%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B9%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86

وی از ابلاغ خط اعتباری ۳۰۰۰ میلیارد تومانی به استان‌ها خبر داد و گفت: این اعتبار در مجلس به تصویب رسیده و شیوه نامه اجرایی آن از هفته قبل به استان‌ها ابلاغ شده است. همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی اشتغال و در راستای تاکید رئیس جمهور مبنی بر ایجاد اشتغال به ویژه در بخش تعاون مقرر شده تا ۲۵ درصد تسهیلات تکلیفی از محل منابع جزء ۶ و ۷ بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه به طرح‌های تولید و اشتغال تعاونی‌ها اختصاص داده شود که پس از تصویب در شوراهای برنامه‌ریزی و توسعه استانی به تعاونی‌ها پرداخت خواهد شد.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۹۲ هزار فرصت شغلی جدید در بخش تعاون طی سال گذشته خبر داد و گفت: ۲۵ درصد تسهیلات تکلیفی پیش‌بینی شده در تبصره ۱۸ قانون بودجه به تعاونی‌ها اختصاص خواهد یافت.

مسکنی تاکید کرد: ما رویکرد افزایش بهره وری، توسعه صادرات، شبکه سازی و بازاریابی و فروش در تعاونی‌ها را به عنوان یک اولویت و اصل اساسی در وزارت تعاون پیگیری می‌کنیم.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سهم بخش تعاون از صادرات کل کشور در سال گذشته را ۱.۵ میلیارد دلار ذکر کرد و افزود: صادرات بخش تعاون از مجموع کل صادرات غیرنفتی حدود ۲.۹ درصد بوده و در سال ۱۴۰۱ صادرات تعاونی‌ها ۲۰ درصد رشد داشته است.

مهدی مسکنی در گفت وگو با ایسنا، درباره آمار ایجاد اشتغال بخش تعاون اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۲۴۰ هزار تعاونی در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد برابر آمارها ۱۰۱ هزار تعاونی فعال هستند. حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی در بخش تعاون ایجاد شده است و در راستای افزایش ظرفیت اشتغال تعاونی‌ها و با رویکرد توسعه بخش تعاون در سال گذشته ۹۲ هزار فرصت شغلی جدید در بخش تعاون به وجود آمد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی نیز گفت: در حال حاضر سهم تعاون از اقتصاد حدود ۶ تا ۷ درصد برآورد می‌شود در صورتی که طبق قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ سهم بخش تعاون باید به ۲۵ درصد افزایش یابد.