انتقاددوباره از بازنگشتن حقوق دولتی معادن کرمان/پیش‌شرط استاندار و پیگیری از تهران

رودری با بیان اینکه استان کرمان به لحاظ خالص ایجاد اشتغال در کشور جایگاه خوبی دارد اظهار داشت: جایگاه استان در نرخ مشارکت در کشور ۲۲ است و به لحاظ نرخ بیکاری در رتبه ۱۷ قرار دارد.

ظرفیت های قانون جهش تولید برای اشتغال فعال شود

وی با اشاره به طرح اخراج اتباع غیرمجاز که در طرح ساماندهی شرکت نکرده اند بیان کرد: این طرح از هفته قبل آغاز شده است و چند هزار نفر رد مرز شده اند؛ از این هفته نسبت به ممنوعیت به کارگیری اتباع غیرمجاز نیز در استان اقدامات و پیگیری های لازم انجام می شود.

رودری گفت: در سال جاری تعداد ۶۰ هزار و ۳۷۴ تعهد اشتغال در استان کرمان داریم که ۳۱ هزار و ۴۴۰ فرصت در بخش صنعت، ۱۰ هزار و ۵۸۵ فرصت در بخش کشاورزی و ۱۸ هزار و ۳۴۹ فرصت شغلی در بخش خدمات باید ایجاد کرد و تاکنون ۲۱ هزار و ۸۷۳ شغل و ۷۸ درصد هدف شش ماهه استان محقق شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس آمار در بخش خدمات نرخ اشتغال روستاها کم است و  حدود ۶ درصد شاغلان استان بی سواد و ۷۲ درصد نیز دیپلم و پایین تر از دیپلم هستند که سهم افراد با تحصیلات عالی ۲۲ درصد است.

رودری ادامه داد: بیکاران دیپلم و زیر دیپلم استان کرمان ۳۳ درصد بوده و این درحالی است که متوسط کشوری ۵۵ درصد و سهم بیکار بیسوادر در استان ۰.۳ درصد است که نشان می دهد تقریبا بیکار بی سواد در استان کرمان نداریم.

سهم بیکار بیسواد در کرمان ناچیز است

علیرضا وحید زاده افزود: کل مبلغ اعتبار اشتغالزایی برای یهزیستی استان ۶۱۶ میلیارد تومان در سال جاری است که ۴۲۴ میلیارد تومان ابلاغ شده و انتظار داریم ۱۰۰ درصد اعتبارات تا پایان سال جذب شود.


منبع: https://www.irna.ir/news/84883332/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%86-%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%B4%D8%B1%D8%B7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1

وی اظهار داشت: باید اجرای طرح های اشتغالزایی را رصد کنیم تا این طرح ها به انحراف نروند و دچار چالش نشوند.

تاکنون بارها از پرداخت نشدن سهم حقوق دولتی معادن در استان کرمان انتقاد شده است.

وی بودجه بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد را ناکافی دانست و خواستار همکاری بیشتر آنها با این نهاد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد مهدی فداکار روز شنبه در نشست کارگروه اشتغال استان کرمان افزود: بنده نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه می‌نویسم که سهم ۱۵ درصد حقوق دولتی استان کرمان  در همین شش ماه ابتدایی سال پرداخت شود و تا زمانی که این از محل حقوق دولتی به استان بازنگردد، هیچ فشاری به معادن نیاورید و حتی یک قِران دیگر (اخذ حقوق دولتی) را پیگیری نکنید.

نیمی از بانوان جمعیت فعال کرمان بیکار هستند

به گزارش ایرنا رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز گفت: نرخ مشارکت استان در بهار امسال نسبت به زمستان سال گذشته ۲ واحد درصد کاهش پیدا کرده و از ۴۱.۱ به ۳۹.۲ درصد رسیده است.

وی همچنین با اشاره به اخذ مالیات سنگین از استان کرمان در سال جاری تصریح کرد: با توجه به بلایی که از این جهت سر استان آمده است، امسال باید همت داشته باشیم و پول دولت را وصول کنیم و دیگر مازادی برای بازگشت نمی‌ماند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز گفت: این سازمان پنج هزار و ۵۵ نفر تعهد شغلی دارد که تاکنون ۴۶ درصد برش ابلاغی در اشتغال را محقق و عملیاتی کردیم.

رد مرز چندهزار تبعه غیرمجاز

ورود منابع مالی استان به حل مشکلات کمک می کند

جعفر رودری افزود: این نرخ در مردان از ۶۷.۷ به ۶۶.۳ درصد و در بانوان از ۱۵.۳ درصد به ۱۲.۳ درصد کاهش پیدا کرده که عمده دلیل کاهش مربوط به بخش بانوان بوده است.

وی موضوع بیکاری جوانان و تحصیلکردگان رشته های دانشگاهی و شناسایی فرصت ها و نیازهای شغلی را در برنامه ریزی برای اشتغال استان کرمان بسیار مهم دانست.

مسائل سوخت جنوب استان پیگیری می شود

بلای مالیات سنگین در کرمان

وی افزود: قرار بر این شده که مدیران استان هفتگی به شهرستان ها سفر و مشکلات و مسائل را از نزدیک بررسی کنند.

وی ادامه داد: در استان کرمان ۴۵ درصد اشتغال رسمی و ۵۵ درصد غیررسمی داریم که نسبت به میانگین کشوری با ۵۷.۵ درصد وضعیت بهتری در کرمان وجود دارد.

ناصر عسکری‌نژاد افزود: از ابتدای امسال سه هزار و ۵۶۲ طرح با ۲۹۹ میلیارد تومان هزینه محقق شده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال از تعهدات اشتغال بیشتر عمل کنیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: نرخ بیکاری جوانان رده سنی ۱۸ تا ۳۵ سال در کشور ۱۶.۶ درصد، این نرخ در استان ۲۰.۳ درصد و نرخ بیکاری مردان استان کرمان در این رده سنی ۱۴.۷ درصد است که عدد خوبی به شمار می رود اما تقریبا نیمی از بانوان جوان جزو جمعیت فعال در استان بیکار هستند که موضوع حادی است.

وی افزود: نرخ بیکاری در استان امسال کاهش پیدا کرد و از ۱۱.۲ درصد به ۸.۷ درصد رسید که از مقدار ۹.۲ درصد میانگین کشوری پایین تر است؛ کاهش شمار جویندگان کار و ایجاد اشتغال از مهمترین دلایل کاهش نرخ بیکاری استان محسوب می شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: از جمعیت ۴۴۸ هزار نفری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله استان، در بخش مردان ۲۴.۶ درصد معادل ۵۷ هزار نفر و در بخش بانوان ۴۸.۵ درصد شامل ۱۰۷ هزار نفر غیرشاغل و بدون تحصیل و مهارت آموزی هستند که این مساله اثر زیادی در آینده بیکاری استان دارد.

استاندار کرمان گفت: در این هفته مسائل مربوط به سوخت در جنوب استان پیگیری می شود.

فداکار تصریح کرد: اگر منابع مالی مربوط به این استان از بانک های خارج از کرمان به داخل بیاید به حل مسائل استان بسیار کمک می شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره)  استان کرمان نیز گفت: سهم این نهاد برای ایجاد اشتغال در استان ۲۵ هزار فرصت شغلی با اعتبار یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات تبصره ۱۸ است.

فداکار بیان کرد: بخش زیادی از کالاهای موردنیاز معادن استان کرمان مانند دستکش نسوز خارج از استان تهیه می شود و این در حالی است که ظرفیت تولید بخش زیادی از آنها در داخل وجود دارد که باید برای ایجاد کارگاه تولیدی این کالاها برنامه ریزی کنیم.

به گفته استاندار کرمان در قانون جهش تولید ظرفیت های خوبی دیده شده و برای اشتغال جوانان و تحصیلکردگان رقم بالایی پیش بینی است که دستگاه های استان این ظرفیت را فعال و استفاده کنند.

استاندار کرمان در ادامه تاکید کرد: تعهد دستگاه ها در حوزه اشتغال نباید رها شود و حتما این موضوع را پیگیری می کنیم؛ البته عددهای تعهدات اشتغال نیز باید منطقی باشد تا دستگاه ها به تعهد خود عمل کنند.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری