الگوی کشت کشاورزی از فردا در کشور اجرایی می شود/صرفه جویی ۴ میلیارد مترمکعب آب برای سال اول اجرا

ساداتی نژاد با بیان اینکه، سازمان تحقیقات کشاورزی روی سند الگوی کشت یک کار جدی انجام داده است تا بتوان آن را اجرایی کرد، تصریح کرد: از این پس استان های کشور بر اساس این الگوی کشت کار خود را پیش خواهند برد. با اجرای الگوی کشت تمام تسهیلات و حمایت های وزارت کشاورزی نیز در قالب این سند به استان ها و کشاورزان ارائه خواهد شد.

ساداتی نژاد گفت: ما از نظر دانش در الگوی کشت هیچ مشکلی تاکنون نداشته ایم و در طول سال های گذشته نیز بعضاً مباحث مربوطه ابلاغ هم شده اما مشکل در اجرای آن بوده است. به طور کلی در این بخش دچار چالش بوده ایم چرا که این بخش نیازمند ابزارهای سیاستی است و تلاش می‌شود تا این ابزارها را به کار گرفته و شروع کنیم. سال اول هست و در سال‌های آینده نیز در قانون بودجه بتوانیم این ابزارها را با کمک مجلس برای حمایت از اجرای صحیح الگوی کشت بهینه بکار ببریم.

وزیر افزود: مطابق با سند الگوی کشت تلاش داریم برای سال اول تا چهار میلیارد مترمکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی داشته باشیم تا با حمایت هایی که می کنیم و با همکاری وزارت نیرو، یارانه کشت که به بخش کشاورزی داده می شود، به کشت محصولات کم آب‌بر و محصولات راهبردی کشاورزی اختصاص داده شود. 

وی با تاکید بر اینکه، همه بخش ها باید برای اجرای الگوی کشت در کشور کمک کنند، یادآور شد: از سال ۱۳۵۰ تاکنون بحث‌های مرتبط با الگوی کشت در کشور وجود داشته و سند تهیه شده در این خصوص یک الگوی کشت به روز شده و بر اساس دانشی است که تا به امروز وجود داشته است.

وی همچنین تصریح کرد: البته با عوارضی که روی محصولات جالیزی بر اساس این سند اعمال خواهد شد، تلاش ما این است که کشاورزان با انگیزه به سمت کشت کالاهای اساسی و راهبردی حرکت کنند. دلیل آن این است که این عوارض یکی از ابزارهای اجرای الگوی کشت محسوب می شود و یارانه ها و همچنین بخشودگی آب بها، کمک خواهند کرد که الگوی کشت به شکل مناسب در کشور اجرایی شود.

سید جواد ساداتی نژاد امروز شنبه در حاشیه گشایش سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو ۱۴۰۱ (Iran nano ۲۰۲۲) در محل سالن خلیج فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه فردا یکشنبه اجلاسیه الگوی کشت با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزرای مرتبط با حوزه کشاورزی، روسای سازمان های جهاد کشاورزی و حضور آنلاین استانداران، مدیران جهاد کشاورزی استان ها و مدیران آب منطقه ای کشور برگزار می شود، دلیل تاخیر در ارائه سند الگوی کشت را نه آماده نبودن این سند بلکه ایجاد سازوکار اجتماعی کامل و فراگیر دانست و افزود: الگوی کشت تنها به وزارت کشاورزی مرتبط نمی شود و یک کار ملی و فراوزارتخانه‌ای است.

سیزدهمین نمایشگاه نانو از امروز شنبه ۹ مهرماه تا ۱۲ مهرماه از ساعت ۸ تا ۱۵ در سالن های ۵، ۶ و ۴۴ خلیج فارس در حال برگزاری است. 


منبع: https://www.irna.ir/news/84901287/%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D8%AF%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%B5%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%DB%B4-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF

وی همچنین در پاسخ به این سوال که علم نانو در کدام یک از بخش های کشاورزی کاربرد بیشتری دارد نیز گفت: نانو در همه بخش‌های کشاورزی دارای کاربرد است و در حال حاضر بیشتر در حوزه شیلات گلخانه ای و دامپروری استفاده های زیادی از حوزه فناوری می شود. در بازار و بسته بندی محصولات کشاورزی و نانو حباب ها نیز استفاده از محصولات نانو رو به توسعه است و قطعاً این فناوری ها می‌توانند در حوزه کشاورزی صرفه جویی و تولید ثروت را افزایش دهند.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری