استاندارد و ضوابط طراحی ساختمان اداری معماری معاصر ایران | memarinavaz

استاندارد و ضوابط طراحی ساختمان اداری معماری معاصر ایران | memarinavaz

از نورپردازی مدرن برای تامین روشنایی و زیباسازی فضای داخلی استفاده کنید. کارگاه فنی ابوقداره در سال 1319 به همت برادران ابوقداره در شیراز تاسیس گردید. این کارگاه تحت مدیریت منسجمی که داشت سال ها به فعالیت مستمر خود ادامه داد. در سال 1359 این مجموعه به بزرگترین مجتمع صنعتی بخش خصوصی جنوب کشور تبدیل شد. شما می توانید برای سفارش پایان نامه و پروپوزال در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به وبسایت معماری ارشد کار مراجعه نمایید. عبارت است از سطوحی که در طبقات ساختمان برای ایجاد بنا اشغال‌ و به دو صورت زیر مشخص می‌شود.

در فضاهایی مانند راهرو ها و فضاهای عبور و مرور باید از نورپردازی های استفاده کرده که با سنسور حرکت کار می کنند و یا با تیمر تنظیم می شوند. پنجره ها و بازشو های ساختمان های اداری باید به گونه ای باشد که نور مناسب و خوبی را در طی روز دریافت کند. این مورد یعنی پلان باز یا آزاد در استاندارد طراحی فضای اداری ، از به روز ترین و مدرن ترین انواع فضاهای اداری است که امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. این مورد برخلاف مورد قبلی برای فضاهای اداری که به دنبال کارهای تیمی و گروهی و تبادل اطلاعات هستند، مناسب است.

از این رو رعایت استاندارد طراحی فضای اداری برای کارمندان موضوعی جدی بوده و باید حتما هنگام طراحی رعایت شوند. فضای کار گروهی در طراحی فضاهای اداری ، فضای کاری نیمه بسته پارتیشن مناسب برای ۲ تا ۸ نفر و مناسب برای کارهای گروهی نیازمند ارتباط مداوم و سطح تمرکز متوسط است. طراحی فضاهای اداری باید با فعالیت هایی که در آن انجام می شود هم خوانی داشته باشد.

از حداقل فضای مورد نیاز کارمندان

عوامل مختلفی
در تعیین ضوابط و استانداردهای فضای اداری برای هر
نفر دخیل هستند و در یک سازمان فضای اداری باید طبق استانداردهای موجود طراحی
گردد. چنانچه در چیدمان و طراحی فضای کاری استانداردهای مورد نظر رعایت نشود باعث
مشکل در محیط کار می‌شود؛ به‌طوری که رفت‌وآمد و کارمندان دچار مشکل خواهد شد و آن‌ها
احساس خستگی و سردرگمی می‌کنند. در هنگام طراحی انواع دفتر اداری باید ابعاد
حداقلی فضای کار مورد توجه قرار گیرد؛ طبق استانداردهای بین‌المللی این ابعاد به
شرح زیر هستند. بر طبق استاندارد های HSE و قوانینی که مشخص کرده است، برای طراحی فضاهای اداری لازم است نکات و مواردی را به دقت مورد توجه و بررسی قرار دهید. به عنوان مثال ابعاد کلی اتاق، به تعداد افرادی که در اتاق کار می کنند، نوع فعالیت آن ها و مدت زمانی که به طور میانگین در اتاق سپری می کنند، بستگی دارد.

گروه 5 (فضاهای گردش)

مانند وروردی‌ها، راهروها، فضاهای مکث و تقسیم، به علاوه سطوح زیر ساخت (دیوارها و ستون‌ها) در طبقات و مسیرهای جدول ریزفضاهای ضوابط ساختمان تاسیساتی. تیم نوین شهر، فعالیت خود را از اواسط سال 1395 به طور رسمی با هدف ارائه محتوای آموزشی  و تولید محصولات با کیفیت آغاز نموده. مانند پله‌های ارتباطی طبقات، آسانسورها، بالابرها، پله‌های فرار، پاگردها، شیب روها و موارد مشابه.

  • مانند سالن اجتماعات، کتابخانه، کلاس‌های آموزشی، مرکز تلفن، اطلاعات‌، نگهبانی‌، مراکز تهیه میکروفیلم‌، رایانه‌، تکثیر، بایگانی راکد و موارد مشابه.
  • پیشنهاد می کنیم از پنجره های سرتاسری و بزرگ برای اتاق مدیر استفاده نمایید.
  • دفتر کار باز در طراحی فضاهای اداری ، فضای کاری باز غیر محصور برای بیش از ۱۰ نفر، مناسب فعالیت های مستلزم ارتباط مداوم و کارهای با سطح تمرکز پایین است.
  • عمران مدرن به دنبال ایجاد فضایی نوین و هوشمند در ارتباطات ساختمانی است.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری