اجرای ۳۹۰۰ میلیارد تومان طرح دولت سیزدهم در منطقه ویژه اقتصادی ازنا

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402040905119/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%B3%DB%B9%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C

وی تصریح کرد: در لرستان سه منطقه ویژه اقتصادی مصوب، یک منطقه ویژه اقتصادی فعال و یک منطقه ویژه اقتصادی در حال بهره برداری در بروجرد وجود دارد.

محمدی تصریح کرد: سال گذشته رتبه نخست شهرک سازی کشور توسط لرستان کسب شد و در حال حاضر در این منطقه در حال حاضر ۷۲.۵ میلیارد تومان پیمان سپاری صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: حجم سرمایه گذاری این منطقه از لحاظ ارزی ۳۱۳ میلیون دلار و ریالی  ۳۷۸ میلیارد ریال است و در حال حاضر ۵ صنعتی بزرگ در این منطقه ویژه مشغول فعالیت هستند و ۴ طرح بزرگ نیز در مرحله اجراست که ۳ طرح از آنها در دولت سیزدهم اجرایی شده اند.

ایسنا/لرستان مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان گفت: ۳۹۰۰ میلیارد تومان طرح در دولت سیزدهم در منطقه ویژه اقتصادی ازنا اجرایی شده است.

محمدی با بیان اینکه ۹۰۰ عرصه شهرک صنعتی در حال حاضر در کل کشور وجود دارد، افزود: منطقه ویژه اقتصادی ازنا دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی است.

وی با بیان اینکه امکان توسعه این منطقه وجود دارد، افزود: با الحاق ۳۵۰ هکتار از زمین های اطراف به این منطقه ویژه اقتصادی، می توانیم جزو استان های رده دوم قرار بگیریم.

فرزاد محمدی در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح تولید فروسیلیکو منگنز ازنا، اظهار کرد: در کشور ۶۹ منطقه ویژه اقتصادی مصوب وجود دارد که ۳۴ منطقه از آنان فعال بوده و ۱۰ منطقه نیز در حال اجراست.

وی ادامه داد: در سنوات گذشته واحدهای سوختی زیادی در منطقه وجود داشت که از غرب به شرق استان در خطر رفت و آمد بودند که با راه اندازی این پایانه این خطرات مرتفع شد.

محمدی اضافه کرد: فاصله منطقه ویژه ازنا تا ریل راه آهن حدود هشت کیلومتر است که می تواند در خدمات ترکیبی بسیار موثر باشد و از آن بهره برد.

وی تصریح کرد: ایجاد یک تصفیه خانه با ظرفیت ۶۰۰ مترمکعب که در هفته دولت رسما به بهره برداری خواهد رسید از دیگر مزیت های این منطقه ویژه اقتصادی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان بیان کرد: ۳۹۰۰ میلیارد تومان طرح در دولت سیزدهم در منطقه ویژه اقتصادی ازنا اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان خاطرنشان کرد: ازنا در شعاع ۲۰۰ کیلومتری سه شهر صنعتی اصفهان، اراک و قم و در کریدور شرق و غرب قرار گرفته که می توانیم از ظرفیت سرمایه گذاری این استان های صنعتی استفاده کنیم.

محمدی با بیان اینکه به زودی عملیات اجرایی طرح ساخت سرم های انسانی در این منطقه آغاز خواهد شد، افزود: پایانه صادراتی سوخت این منطقه ویژه اقتصادی راه‌اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان اظهار کرد: از سهم ۴۳ میلیون دلاری صادرات لرستان، حدود ۱۷ میلیون دلار آن معادل ۴۰ درصد از منطقه ویژه اقتصادی ازنا انجام شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: در فاز ۷۱ هکتاری منطقه ویژه اقتصادی ازنا، ۳۹ قرارداد وجود دارد که ۱۳ واحد از این مجموع فعال، ۸ واحد راکد و ۱۸ قرارداد در مرحله اجرا و طرح هستند که مجموعا ۶۱۲ نفر در این منطقه اشتغال دارند.

محمدی اظهار کرد: برای این منطقه زیرساخت انرژی خوبی فراهم شده است اما حلقه مفقوده آن، ایجاد یک پست ۲۳۰ کیلو ولت است که آن را جزو مصوبات سفر قرار داده ایم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان خاطرنشان کرد: حداقل دستمزد در کشورهای خارجی ۱۵۰۰ دلار بوده اما این مهم در حالی است که در کشور ما ۲۰۰ دلار بوده و سهم دستمزد در قیمت تمام شده چیزی حدود ۹ تا ۱۲ درصد است که جزو یکی از مزیت های زیرساختی محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان ادامه داد: از دیگر مزیت‌های این منطقه آن است که یک خط تبادل انرژی از پست شازند به مسافت ۳۵ کیلومتر تا این منطقه ویژه اقتصادی آمده است.