اجرای سامانه مؤدیان با مخالفت‌های فراریان مالیاتی روبروست

رحیم زارع عضو کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه اجرای سامانه مؤدیان در افزایش درآمدهای مالیاتی دولت تأثیر بسزایی دارد، اظهار کرد: گرچه اجرای سامانه مؤدیان همانند دیگر طرح‌ها در ابتدا با مخالفت‌هایی از سوی افرادی که منافعشان در فرار مالیاتی یا عدم شفافیت است روبروست، اما تسریع در اجرای این کار لازم است.

عضو کمیسیون جهش تولید با اشاره به اینکه اجرای سامانه مؤدیان بستر را برای قوانین دیگر فراهم می‌کند، گفت: اجرای سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی نه تنها بهترین راه‌حل برای عملکرد واحدهای اقتصادی و دریافت مالیات است، بلکه در اجرای قوانین دیگر از جمله مالیات بر ارزش افزوده تأثیر بسزایی دارد.

برخورداری از یک نظام مالیاتی کارآمد یکی از شاخصه‌های کشورهای توسعه‌یافته است. چراکه دسترسی به یک بانک اطلاعاتی قوی به مالیات ستانی صحیح می‌انجامد، به طوری که عدالت در مالیات گیری لحاظ می‌شود، درآمدهای دولت افزایش می‌یابد و با اخذ مالیات‌های سنگین از فعالیت‌های واسطه‌ای سرمایه‌ها به سمت تولید سوق داده می‌شوند.

وی با بیان اینکه با اجرای این قانون تمرکز تنها بر دستگاه‌های فروش نیست، تصریح کرد: تا قبل از اجرای قانون جدید، مالیات علی الراس یا درصدی از واحدها اخذ می‌شد که با اجرای سامانه مؤدیان رصد سازمان مالیاتی تنها دستگاه‌های پوز نیست، بلکه دسترسی به فعالیت واحدها امکان‌پذیر است که این امر در افزایش شفافیت بی‌تأثیر نیست.


منبع: https://www.irna.ir/news/84816955/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%A4%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA

زارع با اشاره به اینکه سامانه مؤدیان در ایجاد شفافیت اقتصادی تأثیر بسزایی دارد، بیان کرد: اجرای این سامانه به سبب دسترسی به فعالیت واحدهای صنفی علاوه بر شفافیت در عرصه اقتصاد و افزایش درآمدهای دولت، از فرار مالیاتی و دریافت مالیات مضاعف بر افراد جلوگیری می‌کند.

 به گفته بسیاری از کارشناسان، نظام مالیاتی ایران از مشکلاتی از جمله دسترسی نداشتن به اطلاعات دقیق درآمدی مؤدیان، عدم مالیات‌گیری عادلانه، برخوردار نبودن از جهت‌گیری‌های صحیح مالیاتی و مسائل این‌چنینی رنج می‌برد. برای حل‌وفصل این موضوع تاکنون اقدامات زیادی در کشور صورت گرفته است که متاسفانه نتیجه مطلوبی به دنبال نداشته‌اند.

دولتمردان زیادی نیز در مورد اصلاح نظام مالیاتی کشور وعده داده‌اند. این موضوع در برنامه‌های توسعه نیز دیده شده است؛ اما به نظر می‌رسد تاکنون عزم لازم برای تغییر اساسی این ساختار در کشور وجود نداشته است؛ در حالی که در اختیار داشتن یک نظام مالیاتی کارآمد مزایای بی‌شماری دارد. به‌طور مثال به افزایش درآمدهای دولت و سوق دادن سرمایه‌ها به سمت تولید و مقابله با اقدامات مخرب سوداگرانه منجر می‌شود.

راه‌اندازی سامانه مؤدیان و اتصال پایانه‌های فروشگاهی تا پایان تیر به این سامانه در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وی افزود: اجرای سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی یک تکلیف قانونی است که در راستای اجرای آن باید تلاش شود و هر چه سریع‌تر تمامی واحدها باید تحت پوشش قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، ضعف‌های ساختاری نظام مالیاتی ایران بر کسی پوشیده نیست و مشکل درک شده است. به همین دلیل تاکنون قوانین مختلفی در راستای اصلاح این ساختار داشته‌ایم.

توسط داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری